Szczecińskie "Przełomy" i dom dla seniorów kandydatami na Ulubieńca Polski! Głosowanie trwa!

2020-10-16 12:43

Jedna z architektonicznych ikon Szczecina oraz nowoczesny dom dla seniorów w samym sercu miasta mają szansę stać się Ulubieńcami Polski. Obiekty znalazły się w finale konkursu Życie w Architekturze 2020. To prestiżowy konkurs z wieloletnią tradycją, który organizowany jest od 1995 roku. Co należy zrobić, by szczeciński projekt okazał się najlepszym w kraju?

W gronie finalistów znalazły się dwie szczecińskie realizacje, które mają szansę otrzymać zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski. Pierwszym z nich jest Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności, budynek, który już na stałe wpisał się w krajobraz miasta i został zauważony i doceniony niemalże na całym świecie. Drugim kandydatem do tytułu Ulubieńca Polski jest kamienica przy ul. Królowej Jadwigi, która służy jako dom dla seniorów.

Centrum Dialogu Przełomy

Budynek godzi dwie sprzeczne tradycje: przedwojennego kwartału kamienic i powojennego placu. Jest urbanistyczną hybrydą – domyka przestrzeń niczym kwartał, zachowując jednocześnie walory miejskiego placu. Dawny kwartał zaznacza się jako łagodne wypiętrzenia placu. Jedno z nich mieści muzeum. Aby uzyskać jednorodny, monolityczny charakter całego założenia zarówno plac, jak i budynek, wykonane są z jednego materiału - betonu, a podziały na placu przechodzą na podziały elewacji. Całość stanowi monolit, który ulega transformacji, gdy muzeum jest otwarte. Część elewacji obraca się tworząc podcienia z dwoma wejściami do muzeum. Trzecie wejście wyznacza nacięcie w krzywiźnie placu. Na parterze mieści się strefa wejściowa z kawiarnią, które stanowią przedłużenie placu. Zejście do podziemnej części ekspozycyjnej to granica dwóch światów, gdyż całe podziemie jest czarne.

Centrum Dialogu Przełomy

i

Autor: mat. prasowe

Dom dla seniorów

Budynek wielorodzinny przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 45 w Szczecinie powstał jako uzupełnienie zrealizowanego w 2015 roku, w ramach przedsięwzięcia „Rewitalizacja RAZEM”, wnętrza szczecińskiego kwartału nr 23 XIX-wiecznej zabudowy. Inwestorem było Szczecińskie TBS. Obiekt ma formę „plomby” w pierzei XIX-wiecznych kamienic. Głównymi założeniami inwestycji było domknięcie wewnętrznego, ogólnodostępnego pasażu usługowo-handlowego utworzonego wcześniej we wnętrzu kwartału, nie zakłócając jego dostępności - stąd dwukondygnacyjny prześwit bramowy obudowany szklanymi fasadami dwóch lokali usługowych. Budynek i mieszkania zostały zaprojektowane z przeznaczeniem dla seniorów, z uwzględnieniem ich potrzeb - uzupełniło to bogaty społecznie program całego kwartału. Forma kamienicy nawiązuje do historycznych fasad sąsiadujących kamienic, ale ma współczesny wyraz - oszczędna biel elewacji jest podkreślona eleganckimi opaskami wokół okien, połyskującymi w słońcu.

Dom dla seniorów przy ul. Bł. Królowej Jadwigi

i

Autor: mat. prasowe

Życie w Architekturze - konkurs z tradycjami

Życie w Architekturze to ogólnopolski konkurs na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne. Organizowany jest od 1995 roku przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator”.

Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało w konkursie ponad 3000 realizacji.

Ulubieniec Polski 2020 - jak głosować?

Spośród 459 realizacji zgłoszonych do IX edycji Życia w Architekturze jury wyłoniło 49 finalistów: po siedmiu w każdej z konkursowych kategorii. To najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019. Trzy z nich, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, dom dla bezdomnych w Jankowicach oraz Hala KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, znalazły się w więcej niż jednej kategorii, dlatego ostatecznie do tytułu Ulubieńca Polski pretenduje 46 obiektów.

Który z nich najbardziej zasługuje na miano Ulubieńca Polski? Zdecyduj i zagłosuj w plebiscycie! Możesz oddać głos raz dziennie. Głosowanie trwa do 27 października!

Uroczysta gala finałowa konkursu Życie w Architekturze 2020 odbędzie się 19 listopada w Warszawie.

Magda Mołek odważnie o... CIPCE. Po odejściu z TVN zajęła się SEKSEM!