12 powodów, dla których warto odwiedzić Centrum Dialogu Przełomy [GALERIA]

2016-02-15 16:12

Centrum Dialogu Przełomy to miejsce, które pojawiło się na mapie Szczecina zupełnie niedawno. Powstało w miejscu ściśle związanym z historią naszego miasta. Co skrywa podziemny pawilon na placu Solidarności? Dlaczego warto go odwiedzić?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę po wejściu do sali ekspozycyjnej jest wszechogarniająca ciemność. W poruszaniu się po mrocznych wnętrzach muzeum pomaga namalowana na podłodze biała linia, która wyznacza trasę zwiedzania.

Głównym elementem "Przełomów" jest wystawa stała dotycząca lat 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najgorszy czas poprzedniego systemu – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które budowały tożsamość mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego: Grudzień ‘70, Sierpień ‘80, Sierpień ‘88. To one wpłynęły na zmianę systemu i na trwałe wpisały miasto i region w ciąg dziejów uniwersalnych.

Ekspozycja została stworzona wokół wartości i symboli narodowych, dzięki czemu łatwiej jest poczuć więzi z dużą i małą ojczyzną, co na ziemiach, które należą do Polski dopiero od 1945 roku ma to szczególne znaczenie. Zobaczymy tu m.in. gwiazdę zrzuconą z Pomnika Wdzięczności, Fiata 126P, archiwalne filmy, interaktywne prezentacje multimedialne, a także dzieła sztuki współczesnej, które uzupełniają ekspozycję.

Przełomy to nie tylko muzeum, w którym prezentowana jest najnowsza historia miasta i regionu. To także miejsce spotkań, prelekcji i debat na różne, często kontrowersyjne tematy dotyczące najnowszej historii Szczecina, Pomorza, Polski i świata.

Przeczytaj również: Zdania, których nie mówią mieszkańcy Szczecina [ZOBACZ VIDEO]

Nasi Partnerzy polecają