Kino Pionier 1907

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Kino Pionier 1907

Szczeciński "Pionier" nie jest już najstarszym kinem na świecie

2021-07-15 16:40

Przez wiele lat kino "Pionier" przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie, było uznawane za najstarsze kino na świecie, dzięki czemu zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Niestety okazało się, że ten rekord został pobity przez Francuzów. Kino Eden-Theatre w miejscowości La Ciotat na południu Francji okazało się o 8 lat starsze od szczecińskiego "Pioniera".

O utracie zaszczytnego tytułu poinformował na swoim blogu krytyk filmowy Krzysztof Spór, powołując się na francuską agencję AFP.

"Niestety na początku lipca Pionier stracił w „Księdze rekordów Guinnessa” tytuł najstarszego kina na świecie, na rzecz francuskiego Eden-Theatre znajdującego się w La Ciotat na południu Francji. To kino ma znaczące związki z początkami kinematografii"

- czytamy na blogu krytyka.

Czytaj też: Szczecin w PRL. Powstaje wyjątkowe muzeum. "Będą firanki w oknach i landrynki" [ZDJECIA, WIDEO]

Jak się okazało, właściciele francuskiego kina przez ostatnie dwa lata prowadzili badania nad udokumentowaniem swojej historii. Badania wykazały, że pierwsze seanse odbyły się tam 21 marca 1899 roku, czyli dokładnie 8 lat przed powstaniem obecnego "Pioniera". Historia Eden-Theatre ma związek z braćmi Lumiere, którzy byli pionierami kinematografii. Pokazywali swoje tam swoje pierwsze filmy, m.in. słynny "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat".

Za datę powstania kina "Pionier" uznawano 26 września 1909 roku, jednak odnaleziono dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię, sięgającą 1907 roku.

Czytaj też: Urodziłeś się w czasach PRL? Musisz pamiętać te słodycze! [GALERIA]

Szczecin w PRL. Powstaje wyjątkowe muzeum
Nasi Partnerzy polecają