Szczecinianie na celowniku oszustów. W ciągu jednej doby stracili duże pieniądze

2022-01-13 9:19
Szczecinianie na celowniku oszustów. W ciągu jednej doby stracili duże pieniądze
Autor: Pexels / CC0 / pixabay.com, mat. policji Szczecinianie na celowniku oszustów. W ciągu jednej doby stracili duże pieniądze

Tylko w ciągu jednej doby szczecinianie stracili blisko 3,5 tysiąca złotych, wzbogacając o tę kwotę konta przestępców. Policjanci ostrzegają przed kolejną falą oszustw, polegających na rozsyłaniu SMS-ów z linkami do fałszywych stron internetowych. Po fali wiadomości o rzekomych dopłatach do rachunków za prąd, pojawiły się kolejne - tym razem dotyczące przesyłek kurierskich.

W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Jak informuje policja, w tym tygodniu do wielu mieszkańców Szczecina przyszły liczne SMS-y z prośbą o taką właśnie dopłatę. Gdy kliknęli w podany w wiadomości link i zrobili przelew, stracili pieniądze ze swojego konta. W ciągu zaledwie jednej doby oszuści wyłudzili około 3,5 tys. zł.

Czytaj też: Pościg na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Uciekającym był 17-latek. Miał powody, by unikać policji

Jak rozpoznać fałszywy SMS?

Fałszywe wiadomości o dostawach paczek zazwyczaj zawierają informację o opóźnieniach czy problemach z dostarczeniem przesyłek. Do krótkiej treści dołączony jest link. Jego kliknięcie czy dotknięcie spowoduje przekierowanie ofiary na jedną z fałszywych stron przygotowywanych przez cyberprzestępców. To w tym miejscu będą próbować wykraść dane lub oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. W takiej sytuacji trzeba po prostu zachować zdwojoną czujność.

"Pamiętajmy, że firmy kurierskie nigdy nie będą prosiły nas na przykład o dopłatę do dostawy paczki. To stary trik oszustów, którego celem jest pozbawienie ofiary pieniędzy" - tłumaczą policjanci. Najważniejsze jest, żeby dokładnie czytać wiadomości i nie reagować na te, które zawierają w treści podejrzane linki, a także zwracać uwagę na konstrukcję treści wiadomości, np. brak polskich liter: „ó”, „ą”, „ź”, „ć” itp. to niemal stuprocentowa pewność, że autorem SMS-a są oszuści.

Czytaj też: Dramatyczne sceny w centrum Szczecinka. Mężczyzna ugodzony nożem

Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą internetowego oszustwa?
Bójka na ulicach Szczecinka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE