Przedszkole

i

Autor: jarmoluk / CC0 / pixabay

Szczecin: Zasady w przedszkolach od 18 maja. Co się zmieni? Co muszą zrobić rodzice?

2020-05-11 10:57

Powoli zaczyna wracać do normy sytuacja w szczecińskich żłobkach i przedszkolach. Po kilkutygodniowej przerwie placówki będą uruchamiane stopniowo, na specjalnych zasadach, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Pierwsze publiczne przedszkola będą uruchamiane od poniedziałku, 18 maja. Co się zmieni w ich funkcjonowaniu? Na jakie nowości muszą przygotować się rodzice?

Otwarcie żłobków i przedszkoli wymaga odpowiedniego przygotowania i wdrożenia najwyższych środków ostrożności, tak by w maksymalnym stopniu zadbać o bezpieczeństwo nie tylko najmłodszych mieszkańców Szczecina, ale również ich rodzin i pracowników placówek. Obecnie opracowywane są specjalne procedury postępowania związane z przyjmowaniem dzieci do żłobków i przedszkoli, ustaleniem zasad dotyczących wyżywienia czy też ograniczeniem liczby dostępnych zabawek. Ponadto jednostki są sukcesywnie doposażane w niezbędne środki ochrony osobistej i odpowiedni sprzęt umożliwiający kontrolowanie stanu zdrowia osób w nich przebywających, m.in. termometry bezdotykowe.

Czytaj też: Lekarz przez telefon wystawi ci zwolnienie i receptę. Jak to działa?

W związku z nową sytuacją konieczne jest także przeorganizowanie pracy poszczególnych placówek. Mają być one dostępne jedynie dla dzieci rodziców pracujących, którzy nie mają innej możliwości zapewnienia opieki dziecku i nie pobierają zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z ministerialnymi rekomendacjami, w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, osób realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa oraz pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych.

Rządowe wytyczne, precyzyjnie określają również liczebność poszczególnych grup. W każdej z nich będzie mogło przebywać maksymalnie 12 dzieci. Niestety spowoduje to, że w pierwszym etapie otwierania placówek, może nie udać się zapewnić opieki wszystkim dzieciom. Wszystko zależy od liczby chętnych. Dlatego ważne jest, by chęć powrotu do placówek zgłaszali jedynie rodzice niezbędnie tego potrzebujący.

Rodzice zainteresowani wysłaniem swojego dziecka do żłobka lub przedszkola, będą musieli zgłosić taką chęć poprzez wypełnienie odpowiedniego wniosku, który będzie dostępny na stronach internetowych poszczególnych placówek. Po weryfikacji zgłoszenia, pracownicy będą w ciągu maksymalnie kilku dni kontaktować się z rodzicami i przekazywać im informacje na temat dostępności miejsc w placówce.

W sytuacji, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do placówki np. z powodu braku wystarczającej liczby miejsc, rodzic otrzyma zaświadczenie, które umożliwi mu dalsze pobieranie zasiłku opiekuńczego.

Sonda
Wyślesz dziecko do placówki kiedy tylko będzie taka możliwość?
Super Raport 8 V (goście: Hołownia, Komorowski)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ