Szczecin i przyległe powiaty zagrożone wirusem ASF
Decyzja ma związek z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym świnie w miejscowości Przęsocin pod Szczecinem (powiat policki). Na wniosek Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii ustanowiono obszar objęty ograniczeniami.
Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Leśno Górne, Przęsocin i Siedlice w gminie Police i osiedla: Bukowo, Skolwin, Stołczyn i Warszewo znajdujące się w granicach Szczecina.
Natomiast obszar zagrożony obejmuje następujące tereny:
- w powiecie polickim, w gminie Dobra miejscowości: Bezrzecze, Dobra, Grzepnica, Mierzyn, Sławoszewo, Wołczkowo;
- w powiecie polickim, w gminie Police miejscowości: Bartoszewo, Gunice, Jasienica, Pilchowo, Police,Polickie Łąki, Sierakowo, Stare Leśno, Tanowo, Tatynia, Trzeszczyn, Wieńkowo, Witorza, Żółtew oraz wyspy: Długi Ostrów, Mnisi Ostrów, Skolwiński Ostrów (część północna wyspy, położona w granicach gminy Police), Wielki Karw
- w gminie Miasto Szczecin, w dzielnicy Północ osiedla: Golęcino–Gocław, Niebuszewo, Żelechowa, w dzielnicy Śródmieście osiedla: Centrum, Drzetowo-Grabowo, Łękno, Niebuszewo–Bolinko, Nowe Miasto, Stare Miasto, Śródmieście–Północ, Śródmieście-Zachód, Turzyn, w dzielnicy Zachód osiedla: Arkońskie–Niemierzyn, Głębokie-Pilchowo, Krzekowo-Bezrzecze, Osów, Pogodno, Świerczewo, Zawadzkiego–Klonowica oraz wyspy: Czapelsko (Czapli Ostrów), Czarnołęka, Dębina, Długi Święty Ostrów, Kacza Wyspa, Kiełpińska Kępa, Łasztownia, Mały Róg, Mewia Wyspa, Ostrów Brdowski, Ostrów Grabowski, Ostrów Żurawi, Radolin, Regalicki Hełm, Skolwiński Ostrów (część południowa wyspy, położona w granicach gminy Miasto Szczecin), Wielka Kępa, Wyspa Grodzka, Żabia Kępa;
- w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów miejscowości: Bolesławice, Inoujście, Kamieniska, Lubczyna, Święta, Zamęcie
Na obszarze objętym zagrożeniami zakazane jest m.in. wywożenie świń i materiału biologicznego, przywożenia lub wywożenia z gospodarstw innych zwierząt, wywożenia i rozrzucania nawozu pochodzącego od świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Nie wolno również organizować targów, wystaw i pokazów zwierząt oraz odłowów dzikó bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
Z ograniczeniami wiążą się również nakazy. Chodzi o oczyszczanie, odkażanie środków trasportu i sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz i nawozów naturalnych, niezwłoczne powiadamianie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie.
Obszar objęty ograniczeniami musi być również oznakowany poprzez umieszczenie na jego granicach na drogach publicznych tablic z napisem: "AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAPOWIETRZONY". Tablica i napis ma mieć takie wymiary, aby był czytelny z odległości co najmniej 100 metrów.
Więcej informacji oraz zarządzenie wojewody można znaleźć na stronie urzędu miasta.
Przypomnijmy, wcześniej w lasach na terenie Szczecina i przyległych powiatów, z powodu zagrożenia ASF wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Został on jednak odwołany.
Afrykański pomór świń (ASF) - co to za choroba?
Afrykański pomór świń to choroba, która wywodzi się z Afryki. Pierwsze przypadki ASF wykryto w Polsce w 2014 roku u dzików, które najprawdopodobniej przyszły z terenów Białorusi. Wirus nie jest groźny dla człowieka, jednak może być przez niego przenoszony. Choroba jest groźna jedynie dla dzików i świń.
Wirusa można jednak przenieść m.in. na podeszwach butów, co w efekcie może zagrażać trzodzie chlewnej.