Grzybobrania nie będzie. Zakazano wstępu do lasów

i

Autor: Pixabay / CC0 / pexels.com, gk Grzybobrania nie będzie. Zakazano wstępu do lasów

To nie jest dobra wiadomość!

Grzybobrania nie będzie. Zakazano wstępu do lasów, obszar się powiększa

2023-09-21 14:58

Ta informacja z pewnością nie ucieszy miłośników grzybobrania, zwłaszcza gdy właśnie rozpoczyna się sezon na wyprawy do lasu. Na terenach należących do Nadleśnictwa Trzebież, które cieszą się dużą popularnością wśród grzybiarzy, wprowadzono zakaz wstępu do lasu. To jednak nie koniec. Zakazem objęto kolejne tereny leśne wokół Szczecina.

Zakaz wstępu do lasów

Jak informują leśnicy, wprowadzony 11 września przez wojewodę zachodniopomorskiego zakaz wstępu do lasu ma związek z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików w obrębie Nadleśnictwa Trzebież oraz sąsiednich nadleśnictwach. Zakazem wstępu został objęty cały teren Nadleśnictwa Trzebież. Dla grzybiarzy oznacza to tylko jedno - grzybobrania nie będzie, gdyż można się poruszać wyłącznie wyznaczonymi szlakami pieszymi czy rowerowymi, bez możliwości wejścia wgłąb lasu.

To jednak nie koniec. W kolejnych dniach wojewoda rozszerzył zakaz wstępu do lasów o kolejne tereny wokół Szczecina i w samym Szczecinie. Obecnie dotyczy on lasów na terenie całego powiatu polickiego, czyli całą Puszczę Wkrzańską a także Puszczę Goleniowską, Puszczę Bukową oraz lasy miejskie w Szczecinie, w tym Las Arkoński. Mapę terenów leśnych objętych zakazem wstępu można znaleźć tutaj.

Wirus ASF - co to jest?

Choroba wywodzi się z Afryki. Pierwsze przypadki ASF wykryto w Polsce w 2014 roku u dzików, które najprawdopodobniej przyszły z terenów Białorusi. Wirus nie jest groźny dla człowieka, jednak może być przez niego przenoszony. Choroba jest groźna jedynie dla dzików i świń.

Dlaczego wprowadzono więc zakaz wstępu do lasów, skoro wirus ASF nie zagraża ludziom? Okazuje się, że wirusa można przenieść m.in. na podeszwach butów, co w efekcie może zagrażać trzodzie chlewnej.

Posłanka: "Gdyby to nie było tak durne, byłoby nawet śmieszne"

Decyzję wojewody skrytykowała m.in. posłanka Magdalena Filiks, która uważa ją za absurdalną:

"Bo przecież to kazda i każdy z tych mieszkańców Polic, czy Szczecina idzie do lasu i po powrocie wchodzi do chlewni, po czym zaraża całe stado trzody chlewnej … wiadomo Gdyby to nie było tak durne, byłoby nawet śmieszne" - czytamy m.in. we wpisie posłanki na Facebooku.

Jak długo może obowiązywać zakaz wstępu do lasu? Wszystko zależy od rozwoju choroby, a ta największe żniwo może zebrać dopiero na początku zimy. Nie jest zatem wykluczone, że do lasów nie będzie można wejść nawet przez kilka kolejnych miesięcy.

Te grzyby są trujące! Rozwiąż mega trudny QUIZ dla grzybiarzy zanim pójdziesz do lasu!

Pytanie 1 z 8
Wskaż niejadalnego grzyba:
Czy warto jeść grzyby?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają