Pętla autobusowa przy ul. Kołłątaja

i

Autor: Google Street View Pętla autobusowa przy ul. Kołłątaja

Szczecin: Ulice i torowiska w remoncie, a co ze starą pętlą?

2022-02-03 10:55

Na sąsiednich ulicach wciąż trwają, a częściowo nawet zakończyły się prace drogowe. Powstają nowe torowiska tramwajowe, jezdnie, chodniki, a tymczasem wysłużona pętla autobusowa przy ul. Kołłątaja, przez którą przewijają się dziennie setki pasażerów, pozostaje bez zmian. O dalsze losy tego ważnego węzła przesiadkowego zapytała szczecińska radna. Czy ma on szansę na zmiany?

Stara, zapuszczona i brudna - tak w kilku słowach można określić pętlę autobusową w sąsiedztwie Ronda Giedroycia, targowiska "Manhattan" i "Hali Piastowskiej". Przez lata niewiele się tutaj zmieniło. Jedynie szpetny budynek socjalny został kilkanaście lat temu zastąpiony nowocześniejszym obiektem, w którym znalazły się również sklepy i punkty usługowe. Sama pętla jednak nie grzeszy estetyką. Wyłożona betonową "trylinką", z krzywymi chodnikami na peronach i wszechobecnym bałaganem - już dawno przestała być wizytówką miasta.

Czytaj też: Tramwaje szybko tutaj nie wrócą. "Torowa rewolucja" na szczecińskim Niebuszewie zwolniła tempo [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pętlą autobusową zainteresowała się szczecińska radna Agnieszka Kurzawa, która otwarcie twierdzi, że "taki stan rzeczy nie przystoi stolicy województwa zachodniopomorskiego" i wystosowała w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta. Czytamy w niej m.in.:

"Wjazd na pętlę przedstawia nam się iście "imponująco". Zdezelowane ogrodzenie, wystające opony, śmietniki, z których wysypują się odpady. Teren zieleni, który sąsiaduje z pętlą jest zapuszczonym klepiskiem. Nie ma tu nic; ani krzewów, ani trawy. Jeśli ktoś zobaczyłby pierwszy raz Szczecin z takiej perspektywy, szukałby drogi powrotnej do swojego domu. Pętla przy ul. Kołłątaja jest jednym z bardziej obleganych punktów na mapie komunikacji miejskiej Szczecina. Niestety, nawierzchnia jezdni również pamięta czasy poprzednich pokoleń. Infrastruktura pętli Kołłątaja wymaga modernizacji i remontu"

Radna zawnioskowała nie tylko o przeprowadzenie bieżących prac porządkowych, ale także zapytała o orientacyjny termin kompleksowego remontu pętli.

W odpowiedzi od zastępcy prezydenta Anny Szotkowskiej czytamy m.in., że prace porządkowe zostaną wykonane, a zieleń zostanie zagospodarowana. Jednak odnośnie planów modernizacji pętli autobusowej, informacje nie są już tak optymistyczne. Wiadomo, że nie nastąpi on zbyt szybko, a z pewnością nie w ciągu najbliższych czterech lat. Jak informuje wiceprezydent Szotkowska, w Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina na lata 2022-2026 nie zapisano środków na taką inwestycję.

Z interpelacją, jak i z pełną treścią odpowiedzi, można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin.

Czytaj też: Krajobraz jak po apokalipsie. Pierwsze efekty "torowej rewolucji" na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz stan szczecińskich ulic?
Dlaczego w Szczecinie tramwaje jeżdżą tyłem?
Nasi Partnerzy polecają