Działania związane z wydobywaniem, transportowaniem i neutralizacją niewybuchów rozpoczną się o godz. 7:45 i potrwają kilka godzin. Prowadzić je będzie Grupa Płetwonurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia.
- Działania koordynowane są przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a rejony niebezpieczne na lądzie zabezpieczane będą przez patrole policji - informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. - Na akwenach działania zabezpieczają jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i WOPR Szczecin.
Urząd Morski w Szczecinie wyda stosowne komunikaty dotyczące zamknięcia odcinków torów wodnych oraz informacje o strefach bezpieczeństwa, które przedstawiają się następująco:
- teren w promieniu do 150 m – zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt transportowany w toni wodnej)
- teren w promieniu 150 m – zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt neutralizowany w toni wodnej)
- wody w promieniu do 150 m – strefa niebezpieczna dla jednostek pływających zabezpieczających neutralizację bomby (Policja, UMS, WOPR)
- wody w promieniu do 500 m – strefa niebezpieczna dla osób prowadzących prace podwodne
- wody w promieniu do 1500 m – zakaz kąpieli. Utrudnienia w funkcjonowaniu na lądzie dotyczą pracowników Terminalu HUK, firmy Andreas S.A oraz firm prowadzących prace ziemne na Ostrowie Grabowskim, którzy w czasie podejmowania, holowania i neutralizacji niewybuchów nie mogą w określonych rejonach przebywać na otwartej przestrzeni. Neutralizacja niewybuchów odbędzie się na Przekopie Mieleńskim bez wydobywania ich na powierzchnię.
Polecany artykuł: