Tor wodny Świnoujście- Szczecin

i

Autor: Google Earth

Szczecin: Sześć NIEWYBUCHÓW na dnie toru wodnego. Minerzy wkroczą do akcji

2020-11-18 10:18

Na dnie szczecińskich akwenów wciąż zalegają liczne niebezpieczne "pamiątki" z czasów II wojny światowej. W najbliższy czwartek, 19 listopada odbędzie się akcja, mająca na celu wydobycie sześciu bomb fosforowych, które zalegają na dnie toru wodnego Świnoujście Szczecin w rejonie Terminalu HUK i Przekopu Mieleńskiego.

Działania związane z wydobywaniem, transportowaniem i neutralizacją niewybuchów rozpoczną się o godz. 7:45 i potrwają kilka godzin. Prowadzić je będzie Grupa Płetwonurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia.

- Działania koordynowane są przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a rejony niebezpieczne na lądzie zabezpieczane będą przez patrole policji - informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. - Na akwenach działania zabezpieczają jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i WOPR Szczecin.

Urząd Morski w Szczecinie wyda stosowne komunikaty dotyczące zamknięcia odcinków torów wodnych oraz informacje o strefach bezpieczeństwa, które przedstawiają się następująco:

  • teren w promieniu do 150 m – zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt transportowany w toni wodnej)
  • teren w promieniu 150 m – zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt neutralizowany w toni wodnej)
  • wody w promieniu do 150 m – strefa niebezpieczna dla jednostek pływających zabezpieczających neutralizację bomby (Policja, UMS, WOPR)
  • wody w promieniu do 500 m – strefa niebezpieczna dla osób prowadzących prace podwodne
  • wody w promieniu do 1500 m – zakaz kąpieli. Utrudnienia w funkcjonowaniu na lądzie dotyczą pracowników Terminalu HUK, firmy Andreas S.A oraz firm prowadzących prace ziemne na Ostrowie Grabowskim, którzy w czasie podejmowania, holowania i neutralizacji niewybuchów nie mogą w określonych rejonach przebywać na otwartej przestrzeni. Neutralizacja niewybuchów odbędzie się na Przekopie Mieleńskim bez wydobywania ich na powierzchnię.
Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"