Przedwojenny szyld na ścianie kamienicy

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Historyczne napisy na kamienicy u zbiegu ulic Kaszubskiej i Owocowej zostaną zachowane

Szczecin: Przedwojenny napis otrzyma drugie życie [ZDJĘCIA]

2021-12-28 12:27

Chociaż przez lata straszyła swoim wyglądem, często też budziła zainteresowanie przechodniów. Mowa o narożnej kamienicy u zbiegu ulic Kaszubskiej i Owocowej w rejonie szczecińskiego dworca, a dokładniej dość dobrze zachowanych napisach na murze, które pamiętają czasy sprzed II wojny światowej.

Przedwojenny szyld sklepu z artykułami kolonialnymi przetrwał wiele dziesięcioleci i zachował się w dość dobrym stanie. Gdy przy kamienicy stanęły rusztowania, zapowiadające remont elewacji, pojawiły się obawy o historyczny napis. Wielu mieszkańców zaniepokoiło się, że zniknie on bezpowrotnie pod nową warstwą tynku i farby. Wątpliwości rozwiał jednak miejski konserwator zabytków, który potwierdził, że historyczny napis zostanie zachowany jako pamiątka z przeszłości.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

"Chciałbym wszystkich uspokoić. Wydane w zeszłym roku zalecenia konserwatorskie oraz projekt remontu zgłoszony do administracji budowlanej zakłada odtworzenie pierwotnej kolorystyki elewacji wraz z wszystkimi detalami i dekoracjami oraz konserwację historycznych napisów"

- napisał Michał Dębowski w mediach społecznościowych i dodał, że elewacja kamienicy zostanie objęta profesjonalnym programem badań pierwotnej kolorystyki, w ramach projektu "kolory miasta", co oznacza, że po remoncie będzie ona wyglądała tak samo jak w czasie, w którym została zbudowana. Charakterystyczny napis nad zamurowanym wejściem do nieistniejącego sklepu doda jej jeszcze wyjątkowego charakteru.

Przypomnijmy, to już kolejny przykład zachowania pamiątkowego fragmentu elewacji w Szczecinie. Dzięki staraniom miejskiego konserwatora zabytków, na kamienicy u zbiegu ulic Niemierzyńskiej i Lenartowicza pozostawiono fragment elewacji ze śladami działań wojennych. Natomiast w narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej i Stoisława, gdzie mieści się kościół baptystów, pozostawiono historyczne napisy w języku niemieckim, które nie tylko przetrwały II wojnę światową, ale także wiele lat po jej zakończeniu.

Czytaj też: Szczecin: NIEMIECKIE napisy i ślady WOJNY. Zrujnowane kamienice czekają na nowe życie [ZDJĘCIA]

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają