W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie obecnie brakuje wszystkich grup krwi. Stan zapasów określany jest jako bardzo niski, co oznacza, że pilnie potrzeba dawców.
Polecany artykuł:
Kto może zostać honorowym dawcą krwi?
Krwiodawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 65 roku życia, która spełnia wymagania zdrowotne pozwalające na ustalenie, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia biorców krwi.
Gdzie można oddać krew w Szczecinie?
Każdy, kto chciałby honorowo oddać krew, powinien udać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, które znajduje się przy al. Wojska Polskiego 80/82. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku, a także w wybrane soboty. Krwiodawcy z terenu województwa mogą oddać krew w kilku punktach terenowych, m.in. w Białogardzie, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Świnoujściu. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.krwiodawstwo.szczecin.pl.
Przywileje dla honorowych krwiodawców
Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na wiele zniżek i przywilejów. Najbardziej znanym są darmowe przejazdy komunikacją miejską, które można uzyskać po oddaniu 15 litrów krwi w ciągu 10 lat. Honorowe krwiodawstwo daje również szansę szybszej wizyty u lekarza specjalisty, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy często trzeba czekać na nią nawet kilka miesięcy. Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi można zostać już po oddaniu pięciu (w przypadku kobiet) lub sześciu (w przypadku mężczyzn) litrów krwi lub jej składników.