Rondo Giedroycia

i

Autor: Google Earth

Szczecin: Nie będzie "autostrady" przez stare Niebuszewo. Plany sprzed kilkudziesięciu lat idą do kosza

2021-05-21 13:36

Te plany mają kilkadziesiąt lat i nigdy nie doczekały się realizacji. Jednak z ich powodu niestety została zrównana już z ziemią część starego Niebuszewa. Szeroka arteria miała połączyć Rondo Giedroycia z ulicą Krasińskiego - kosztem przedwojennej zabudowy. Jednak wskutek konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 4 tysiące mieszkańców, miasto odstąpi od tych planów. To jednak nie koniec zmian, które pojawią się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Prezydent Szczecina poinformował w czwartek o wynikach pierwszego etapu konsultacji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, w których aktywnie uczestniczyło wielu mieszkańców Szczecina. Wiadomo już, że miasto odstąpi od rezerwy drogowej od Ronda Giedroycia do ulicy Krasińskiego. Plany mają już kilkadziesiąt lat, jednak nigdy nie zostały zrealizowane. Jednak ich skutek był fatalny dla kamienic, które stały na drodze przyszłej arterii. Jako planowane do wyburzenia, przez dziesięciolecia nie były remontowane, poza doraźnymi naprawami, i popadały w coraz większą ruinę. Skutek był taki, że "pod buldożer" poszło kilka ponad stuletnich kamienic u zbiegu ulic Krasińskiego i Niemierzyńskiej, nieodwracalnie zmieniając krajobraz starej części Niebuszewa. Kilka jeszcze ocalało, ale wiadomo już, że nie zostaną zburzone.

"Przed nami kolejne konsultacje, ale na dziś już możemy powiedzieć, że odstępujemy od rezerwy drogowej i wyburzenia kamienic dla przebicia wlotu od ronda Giedroycia do ul. Krasińskiego"

- napisał Piotr Krzystek na Facebooku.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Są też kolejne dobre wiadomości. Niezagrożone jest także targowisko Manhattan przy ul. Staszica. Rezerwa drogowa ma być w tym miejscu również pomniejszona, co sprawi, że nie będzie już obejmowała terenu Manhattanu.

Ucieszą się również miłośnicy historii, którzy boją się o tereny dawnego majątku Alt Buholtz w północnej części miasta, gdzie w ostatnim czasie w błyskawicznym tempie powstają nowe osiedla mieszkaniowe.

"Jednocześnie na terenie dawnego majątku Alt Buholtz będę za wycofaniem zapisów wskazujących zabudowę mieszkaniową na terenach, które uległy naturalizacji i stały się integralną częścią lasu"

- dodaje prezydent Szczecina.

Zobacz też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Nasi Partnerzy polecają