Most nad Kanałem Zielonym

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Most nad Kanałem Zielonym zostanie gruntownie przebudowany

Szczecin: Most nad Kanałem Zielonym to już oficjalnie plac budowy. Kiedy ruszą prace?

2022-01-05 11:38

Most w ciągu ulicy Heyki nad Kanałem Zielonym wkrótce zostanie gruntownie przebudowany, a wręcz zastąpiony nowym obiektem. Wykonawca prac przejął już plac budowy, wkrótce rozpoczną się prace, które potrwają 10 miesięcy. Niestety będzie wiązało się to z utrudnieniami.

To dość ważny obiekt na mapie Szczecina. Most na ul. Heyki to jedyna przeprawa łącząca Kępę Parnicką z pozostałą częścią miasta. Znajduje się tutaj m.in. baza autobusowa PKS, siedziba sanepidu i WOPR. Dodatkowo na wyspie prowadzone są dwie duże inwestycje deweloperskie. Most jest już oficjalnie placem budowy, co oznacza, że już niebawem pojawią się tutaj pierwsze ekipy.

- W przyszłym tygodniu rozpoczną się roboty przy tymczasowym wodociągu, a prace rozbiórkowe wystartują na początku lutego - informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Wykonawca prac, firma Niwa Szczecin, będzie miała na wykonanie zadania 300 dni kalendarzowych od momentu przekazania placu budowy. W ramach zadania „Remont mostu drogowego nad Kanałem Zielonym w ciągu ul. Heyki i Celnej w Szczecinie” wymieniony zostanie ustrój nośmy z wykorzystaniem istniejących podpór.

- Na moście degradacji uległy prefabrykowane dźwigary, a korozji łożyska wałkowe - tłumaczy Hanna Pieczyńska. Na podstawie ekspertyzy stwierdzono, że miejscami obiekt został niedbale wykonany i zaprojektowany, co wpłynęło na jego małą trwałość. W 2019 roku, aby nie obniżać nośności do 20 ton, zapadła decyzja o zawężeniu i wprowadzenia ruchu jednym pasem.

Czytaj też: Ostatnie szlify na węźle Łękno. Szczecinianie musieli długo czekać [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ramach podpisanej umowy planowane są następujące prace:

  • rozbiórka istniejących przęseł
  • wykonanie nowych przęseł ustroju nośnego z belek prefabrykowanych
  • remont istniejących podpór
  • budowa kanalizacji deszczowej (podłączenie odwodnienia mostu do kanalizacji istniejącej)
  • przebudowa oświetlenia
  • przebudowa wodociągu, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych
  • demontaż nieczynnego gazociągu

W związku z tym, iż jest to jedyna przeprawa na Kępę Parnicką, ruch będzie musiał zostać utrzymany.

- Całość robót wykonywana będzie etapowo (połówkowo) przy utrzymaniu ruchu wahadłowego - dodaje rzeczniczka ZDiTM. - Możliwe będzie okresowe wyłączenia mediów w związku z podłączaniem linii i rurociągów tymczasowych / obejściowych.

Czytaj też: Szczecińscy taksówkarze "pod lupą" policji i ITD. Kilku straciło dowody rejestracyjne

Sonda
Jak oceniasz stan szczecińskich ulic?
Most w centrum Szczecina w katastrofalnym stanie. Wkrótce zbudują nowy