Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na jednym ze szczecińskich osiedli

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wiata śmietnikowa okazała się zabytkiem z czasów II wojny światowej

Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na jednym ze szczecińskich osiedli [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-04-28 8:04

Wygląda z pozoru jak zwyczajna wiata śmietnikowa, jakich wiele na szczecińskich osiedlach. Okazało się jednak, że betonowa budowla wiąże się z historią Szczecina, a nieświadomi mieszkańcy przez lata wyrzucali śmieci do... zabytku. Jak to możliwe?

Betonowe elementy wiaty śmietnikowej przy ul. Bartniczej są nieliczną zachowaną pozostałością Twierdzy Szczecin z czasów II wojny światowej. To odkryte stanowisko, zabezpieczone żelbetową ścianką, w którym można było zainstalować armatę przeciwpancerną typu PaK 36 (t). W Szczecinie istniały dwie takie konstrukcje. Jedna z nich, która znajduje się na terenie toru motocrossowego przy al. Wojska Polskiego, została częściowo zniszczona. Ta przy ulicy Bartniczej zachowała się dzięki wykorzystaniu jej do innego celu. Zabytkowa ścianka przeciwpancerna wiele lat temu stała się częścią wiaty śmietnikowej.

Czytaj też: Balkony z widokiem na... ścianę. Cała Polska śmieje się z osiedla w Szczecinie. Kto to wymyślił?! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na osiedlu w Szczecinie

Na trop zabytku pamiętającego czasy II wojny światowej wpadł pasjonat historii Jan Sinius, zainteresowali się nim również Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, oraz Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków, który widzi szansę nie tylko na zachowanie, ale również wyeksponowanie zabytkowego elementu.

Rozwiąż QUIZ: "Poniemieckie" czy współczesne? Czy wiesz, kiedy powstały te budynki w Szczecinie?

- To ważna pamiątka historyczna, która z pewnością zasługuje na zachowanie i wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków – mówi Michał Dębowski. – Sposób ekspozycji tego zabytku jest jeszcze kwestią otwartą, mam nadzieję, że uda nam się znaleźć najlepszy sposób, by to miejsce nie uległo zniszczeniu, a mieszkańcy wiedzieli o jego istnieniu.

Oznacza to, że niebawem mieszkańcy okolicznych bloków będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia. Jest bowiem plan, by przenieść wiatę w inne miejsce, a pamiątkę z czasów wojny odpowiednio wyeksponować.

Czytaj też: Z Wieży Baresela można było podziwiać cały Szczecin. Pozostał po niej kawałek podłogi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?