Budowa SKM Szczecin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Kolej ociąga się z budową SKM, tymczasem miasto ogłasza kolejne przetargi

2021-07-05 14:13

Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej budzi coraz większy niepokój wśród mieszkańców Szczecina i okolic. Typowo "kolejowa" część prac związanych z tą niewątpliwie największą inwestycją komunikacyjną ostatnich lat, wręcz stoi w miejscu, miasto ogłasza kolejne przetargi na budowę infrastruktury wokół przyszłych stacji SKM. Rozpoczęło się poszukiwanie wykonawców prac przy czterech przystankach.

Miasto ogłosiło cztery przetargi na wykonanie infrastruktury wokół stacji SKM. Dotyczą one przystanków Zdunowo, Pomorzany, Skolwin Północny (przy ul. Artyleryjskiej) i Niemierzyn (przy ul. Arkońskiej). W zakres prac ma wchodzić m.in. budowa chodników prowadzących do stacji, parkingów dla samochodów i rowerów, oświetlenia, monitoringu i elementów małej archtektury. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 6 sierpnia, a na wykonanie prac będą miały ponad pół roku od podpisania umowy.

W ramach miejskiej części budowy SKM powstał już m.in. węzeł przesiadkowy w Szczecinie Podjuchach, gdzie zbudowano m.in. parkingi oraz nową pętlę autobusową.

Czytaj też: Szczecin: Wyremontowali kamienicę na Pomorzanach. Efekt mocno zaskoczył. Co tu się stało? [ZDJĘCIA, WIDEO]

W części realizowanej przez PKP PLK, sytuacja wygląda o wiele gorzej. Istnieją poważne obawy przed utratą ponad półmiliardowego dofinansowania z Unii Europejskiej. Od wielu miesięcy można zauważyć potężny zastój. Nie widać wyraźnego postępu prac, zarówno na trasach, jak i na przystankach, które mają zostać zmodernizowane lub mają zostać zbudowane od podstaw. Opóźnienie sięga już prawie roku. Na trasie przyszłej SKM dotychczas wycięto m.in. drzewa, które rosły wzdłuż torów, rozebrano także część starego torowiska na odcinku do Polic. Część prac zrealizowano m.in. w Gryfinie i okolicach, gdzie m.in. zbudowano nowe perony. To jednak przysłowiowa "kropla w morzu". Przyczyną są problemy finansowe głównego wykonawcy prac, firmy TRAKCJA SA.

Czytaj też: Budowa SKM Szczecin poważnie zagrożona. Co jest przyczyną ogromnych problemów?

Sonda
Czy obawiasz się, że budowa SKM w Szczecinie nie zakończy się w terminie?
Niecodzienny efekt remontu kamienicy. Co tu się stało?