Szczecin: Kiedyś brzydkie i ponure, teraz wyglądają jak apartamenty! [ZDJĘCIA]

Remont oficyn w Szczecinie
Autor: ZBiLK Szczecin

Oficyny zazwyczaj kojarzą się z brzydkimi, zaniedbanymi podwórkami "studniami" i małymi mieszkaniami o najniższym standardzie. Jednak po gruntownym remoncie ten stereotyp pęka jak bańka mydlana. Budynki mieszkalne, ukryte w głębi kwartałów na Turzynie zmieniły swoje oblicze i teraz w niczym nie przypominają tego, czym były jeszcze kilka miesięcy temu.

Kończy się projekt kompleksowej modernizacji dziewięciu oficyn w centrum miasta. Remont przechodzą budynki położone przy ul. Pocztowej i al. Bohaterów Warszawy.

- Widać już niesamowite efekty - mówi Tomasz Klek z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. - Stare, podrapane i zniszczone oficyny zyskują zupełnie nowe oblicze i jakość.

Kompleksowa przebudowa ruszyła w 2018 roku i dotyczy dziewięciu oficyn, w których w sumie znajdują się 72 mieszkania komunalne. Siedem budynków już zmieniło się nie do poznania, kolejne dwa są jeszcze w trakcie remontu.

- Skala działań inwestycyjnych prowadzonych przez gminę w tych oficynach jest znacząca. Wyróżnia się w stosunku do dotychczas prowadzonych inwestycji, które z zasady obejmowały jeden budynek - mówi Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego TBS - Inwestycja wyróżnia się takze z uwagi na zakres prac oraz lokalizację budynków, które są położone blisko siebie. W oficynach nie tylko prowadzony jest remont gruntowny, ale przede wszystkim wykonywane są kompeksowe prace w mieszkaniach.

W ramach prac m.in. robiona jest termomodernizacja budynków, budowane są łazienki i toalety w mieszkaniach, montowany jest nowy system ogrzewania i dostęp do ciepłej wody z sieci miejskiej (w związku z tym następuje likwidacja starych pieców) oraz powstaje nowoczesna wentylacja. Wymieniane są okna i drzwi, a także wykonywana jest izolacja pozioma i pionowa ścian piwnic. Oprócz tego w budynkach są docieplane stropy piwnic i poddasza, a na korytarzach montowane jest nowe, energooszczędne oświetlenie.

Inwestycje podzielono na etapy. Pierwszy i drugi już zostały zakończone i obejmowały oficyny lewą i prawa przy al. Bohaterów Warszawy 100, oficynę przy al. Bohaterów W-wy 101, oficyny przy Pocztowej 13 i 14 (oficyny prawa i lewa ) oraz oficynę prawą przy ul. Pocztowa 15 .

Z kolei trzeci etap przebudowy obejmuje budynki przy al. Bohaterów Warszawy 98. Tutaj prace są już bardzo zaawansowane i mają się zakończyć do końca tego roku.

Zmodernizowane mieszkania dalej są o czynszu komunalnym. Trwa zasiedlanie gotowych lokali.

Koszty przebudowy oficyn to około 16 milionów złotych, w tym dofinansowanie z RPO Województwa Zachodniopomorskiego wynosi niecałe 4,2 mln zł.

Zmień piec. "Będzie dobrze" Adama Federa - odc. 96
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE