Protest kobiet w Szczecinie - 28.10.2020

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Strajk Kobiet: Poseł interweniuje w sprawie organizatorek protestu w Policach

2020-11-02 7:58

Szczeciński poseł Koalicji Obywatelskiej, Arkadiusz Marchewka, interweniował w sprawie pięciu kobiet, wobec których wszczęto postępowanie za udział w protestach w Policach.

Przypomnijmy, kobiety zostały wezwane na komendę i przesłuchane w związku z popełnieniem wykroczenia. Chodzi o art. 52 par. 2 ust. 2., czyli zorganizowanie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia.

W obronie organizatorek protestów stanął szczeciński poseł Arkadiusz Marchewka, który złożył na polickiej komendzie interwencję poselską.

"Nakładanie na obywateli kar w związku z uczestnictwem w zgromadzeniu ma na celu wywołanie tzw. efektu mrożącego. Myślę, że władza chce po prostu wystraszyć protestujących konsekwencjami karnymi i stłumić protesty. Taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawnym"

- pisze na Facebooku Arkadiusz Marchewka.

Poseł zwrócił uwagę na fakt, że protest w Policach odbywał się w sposób pokojowy, a w czasie jego trwania nie doszło do jakiejkolwiek przemocy fizycznej lub niszczenia mienia. Zdaniem Arkadiusza Marchewki, działania policji podjęte zostały z przekroczeniem reguł proporcjonalności.

Piątkowy protest w Szczecinie

"Postawienie zarzutów przypadkowym tak naprawdę osobom spośród wielu uczestniczek i uczestników protestu stanowi w mojej ocenie działanie represyjne, którego celem nie jest ochrona społeczeństwa, ale zastraszenie i wyeliminowanie dalszych protestów"

- pisze polityk.

Kobiety odmówiły składania wyjaśnień. Sprawa została skierowana do sądu. Teraz, za sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, może grozić nawet do 8 lat więzienia.

Sonda
Strajk kobiet. Czy popierasz postulaty protestujących?
Nasi Partnerzy polecają