Strajk kobiet w Szczecinie: W strugach deszczu i rytmie techno [ZDJĘCIA]

2020-10-30 21:38

Od 8 dni na ulice całej Polski wychodzą tysiące ludzi. W piątek w Szczecinie odbyła się kolejna manifestacja przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej ustawy aborcyjnej.

O godzinie 16:00 na placu Solidarności zebrał się tłum ludzi. Wśród przemawiających byli m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prof. Inga Iwasiów. Uczestnicy skandowali hasła przeciwko partii rządzącej.

Nieopodal odbyła się kontrmanifestacja zorganizowana przez kibiców, jednak zakończyła się po kilkunastu minutach.

Przed godziną 18:00, protestujący wyruszyli z placu Solidarności na ulice Szczecina. Na czele przemarszu jechała platforma, z której rozbrzmiewała muzyka. W tanecznych rytmach techno, uczestnicy przeszli przez plac Rodła, plac Grunwaldzki do placu Szarych Szeregów.

W demonstracji uczestniczyło kilka tysięcy osób. Nie przeszkodziły im intensywne opady deszczu i przenikliwe zimno.

Protesty po ogłoszeniu wyroku TK odbywają się niemalże codziennie. W ostatnich dniach protestujący zbierali się m.in. na Jasnych Błoniach, na pl. Solidarności, przy fontannie u stóp Wałów Chrobrego, pod katedrą św. Jakuba, pod siedzibą PiS, pod siedzibą kurii a także przed biurem poselskim Joachima Brudzińskiego i kancelarią Bartłomieja Sochańskiego. W poniedziałek manifestujący zablokowali ruch samochodowy m.in. na al. Wyzwolenia. Tego dnia odbyła się również duża manifestacja na placu Szarych Szeregów. Wzięło w niej udział ponad 6 tysięcy osób. Natomiast we wtorek po południu uczestnicy przeszli z Bramy Portowej pod siedzibę Solidarności i pomnik Lecha Kaczyńskiego. W środę wielotysięczny marsz wyruszył z placu Solidarności i przeszedł ulicami miasta.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły czwartek, 22 października, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał. Wyrok spowodował liczne protesty na ulicach wielu polskich miast.

Strajk kobiet w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany