Stargard: Zamiast nudzić się w celi, uczą się budowlanki

2020-08-28 9:27
Więźniowie ze Stargardu uczą się budowlanki
Autor: por. Grzegorz Terlikowski

Zamiast bezczynnie siedzieć w celi, mogą nauczyć się przydatnego zawodu. Skazani przebywający w stargardzkim zakładzie karnym rozpoczęli szkolenie w kursie na pracownika ogólnobudowlanego.

Brak odpowiedniego wykształcenia i posiadania konkretnego zawodu, w dużym stopniu pozbawia człowieka możliwości zdobycia i utrzymania pracy, a co się z tym wiąże również środków na swoje utrzymanie. Deficyty w zakresie wiedzy i umiejętności umożliwiających uzyskanie oraz utrzymanie satysfakcjonującej pracy, niejednokrotnie skłaniały osadzonych do poszukiwania innych źródeł dochodu, a w konsekwencji wchodzenia w konflikt z prawem. Dlatego w oddziaływaniach resocjalizacyjnych funkcjonariusze Służby Więziennej duży nacisk kładą właśnie na nauczanie i pracę.

Kurs prowadzony w stargardzkiej jednostce przygotowuje osadzonych do zawodu pracownika ogólnobudowlanego, jednego z najbardziej deficytowych zawodów na rynku pracy.

- Takim szkoleniem w pierwszej kolejności obejmowani są ci więźniowie, którzy nie mają wyuczonego zawodu lub mają taki zawód, w którym dotychczas nie potrafili znaleźć zatrudnienia - informuje por. Grzegorz Terlikowski rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Stargardzie. - Poznają oni techniki montażu systemów suchej zabudowy, robót malarskich itp.

Zajęcia praktyczne realizowane na terenie jednostki, co pozytywnie wpływa na jej estetykę i jest najlepszą oceną wysokiej jakości prowadzonych kursów.

- Dodatkowym elementem realizowanych przez Służbę Więzienną szkoleń, jest edukacja skazanych w zakresie technik aktywnego poszukiwania pracy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - dodaje rzecznik. - Osadzeni otrzymują więc kompleksową wiedzę i umiejętności praktyczne, aby po odbyciu kary móc uczciwe zarobić na swoje utrzymanie i nie wracać na drogę przestępstwa.

Szkolenia realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Przywłaszczonym autem pędził 134 km/h przez miasto
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE