Sinice zakwitły w Stepnicy. Kąpielisko zamknięte

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Sinice zakwitły w Stepnicy. Kąpielisko zamknięte

Zalew Szczeciński

Sinice zakwitły w Stepnicy. Kąpielisko zamknięte do odwołania

2022-07-19 17:37

Popularne kąpielisko w Stepnicy (woj. zachodniopomorskie) zostało zamknięte. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Wszystko z powodu zakwitu sinic w wodach Zalewu Szczecińskiego. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Kąpielisko w Stepnicy to jedyne kąpielisko nad Zalewem Szczecińskim, które zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic. Woda jest nieprzydatna do kąpieli, a kontakt z nią może mieć złe skutki dla zdrowia.

- Zakwit ustąpi samoistnie z czasem, teraz temperatury są podwyższone, więc po prostu zaczęło kwitnąć - informuje Anika Różalska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie.

Czytaj też: Wodne zakątki wśród dzikiej przyrody. Szczecinianie mogą dopłynąć tu nawet kajakiem

Czym są sinice?

Sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinicowy wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach prezentowane są w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wtorek we wszystkich pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu Zachodnim woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Czytaj też: "Kuchenne rewolucje" w Szczecinie. Magda Gessler odmieniła bistro w centrum miasta i... zatańczyła!

Sonda
Umiesz pływać?
Rowerzyści kontra naturyści. Słynna naga plaża przestanie istnieć?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany