Rusza GIGANTYCZNA inwestycja w Świnoujściu. Zobacz pierwsze zdjęcia z budowy tunelu pod Świną! [GALERIA]

2019-11-22 9:43 gk
Ruszają prace przy budowie tulelu pod Świną
Autor: UM Świnoujście

Na razie nieśmiało, ale już widać, że na budowie coś się dzieje. Wykonawca największej inwestycji drogowej w Świnoujściu, czyli tunelu pod Świną, rozpoczął prace związane z przygotowaniem placu budowy. Trwa wycinka drzew.

Ekipy pracują w rejonie ulicy Karsiborskiej, gdzie rośnie około 70-letni las. Leśnicy zapewniają jednak, że nie usuną więcej drzew niż będzie to konieczne.

- Wycinamy pas szerokości około 50 metrów. Wcześniej wykonana została szczegółowa inwentaryzacja, a drzewa przeznaczone do usunięcia zostały oznakowane - mówi Zbigniew Kimel, doświadczony leśnik, którego firma prowadzi prace. - Nie usuniemy ani jednego drzewa więcej, niż to konieczne.

Wycinka odbywa się w miejscu, gdzie wiosną rozpoczną się prace przy budowie komory startowej dla maszyny, która będzie drążyć tunel i potrwa do końca roku.

W styczniu podobne prace odbywać się będą po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin.

Wycinka nie obejmie brzegu Świny i ograniczy się wyłącznie do miejsca, w którym trasa będzie schodzić pod ziemię. W zamian za wycięte drzewa, mają zostać posadzone nowe.

Stałą przeprawa między wyspami Wolin i Uznam ma być gotowa we wrześniu 2022 roku. Koszt inwestycji to blisko 800 milionów złotych.

Ruszają prace przy budowie tulelu pod Świną
Autor: UM Świnoujście