Będzie BLOKADA portów na Wybrzeżu? Wszystko przez zakaz łowienia dorszy z Bałtyku

2019-11-21 14:05 gk / Domin

Armatorzy jednostek, które zajmują się wędkarstwem morskim są zdesperowani do tego stopnia, że grożą blokadą portów. Strajk ostrzegawczy ma się już odbyć w najbliższy poniedziałek i obejmie największe porty nad Bałtykiem.

Wszystko z powodu dyrektywy unijnej zakazującej przez najbliższe cztery lata łowienia dorszy w Bałtyku przez jednostki wędkarskie. Przepis ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Armatorzy chcą rozmów z rządem w sprawie rekompensaty, jednak dialogu się nie doczekali. Zapowiadają więc akcję protestacyjną.

W najbliższy poniedziałek, 25 listopada, odbędzie się strajk ostrzegawczy. Między godz. 10:00 i 12:00 wszystkie jednostki nie będą wpuszczane i wypuszczane z portu. Wyjątkiem będą jednostki ratownictwa - tak zdecydowali podczas czwartkowego spotkania w Kołobrzegu przedstawiciele armatorów. Armatorzy są tak zdesperowani, że w sytuacji, gdy akcja protestacyjna nie przyniesie rezultatów w postaci zainteresownia ze strony rządu, zapowiadają kolejne kroki - w tym również blokadę strategicznych portów, m.in. w Gdańsku i Gdyni, a także terminala LNG w Świnoujściu.

Dla wielu właścicieli jednostek wędkarstwo morskie jest jedynym źródłem utrzymania. Wprowadzenie zakazu może więc doprowadzić wiele firm do bankructwa.

Za 10-godzinny rejs w morze trzeba zapłacić od 150 do 180 zł od osoby.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE