Kajdanki, zdjęcie poglądowe

i

Autor: CC Unsplash.com Toruń. 23 zarzuty dla 36-latka. To recydywista z "imponującym" dorobkiem

Rurzyca: Kradli na budowie, próbowali PRZEJECHAĆ policjanta! Ile grozi złodziejom?

2021-03-12 8:40

Pod osłoną nocy kradli materiały budowlane. Gdy na miejscu pojawiła się policja, doszło do mrożących krew w żyłach scen. Złodzieje próbowali przejechać jednego z funkcjonariuszy. Prokuratura Rejonowa w Goleniowie zakończyła śledztwo w sprawie zdarzenia, do którego doszło kilka miesięcy temu na placu budowy pod Goleniowem. Wkrótce sprawcy odpowiedzą za swoje czyny.

Do zdarzenia doszło 11 września 2020 roku w Rurzycy pod Goleniowem. Sprawcy zerwali kłódki i włamali się do kontenera, z którego wynieśli sprzęt budowlany i elektronarzędzia. Podczas załadunku do samochodu, na mężczyzn natknął się patrol policji. Złodzieje wsiedli do samochodu i rzucili się do ucieczki, próbując potrącić jednego z funkcjonariuszy. Na szczęście w ostatniej chwili udało mu się odskoczyć. Policjanci ruszyli w pościg.

- Kierujący kontynuował ucieczkę, pomimo użytych sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecających zatrzymanie się. Uciekając mężczyźni rzucali w kierunku jadących za nim radiowozem funkcjonariuszy metalowe elementy rusztowania, doprowadzając do sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu - tłumaczy Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Czytaj więcej: Nocny POŚCIG pod Goleniowem. Złodzieje próbowali PRZEJECHAĆ policjanta. Padły strzały!

Ostatecznie udało się zatrzymać wszystkich trzech podejrzanych. To mężczyźni w wieku 42, 27 i 25 lat. Na wniosek prokuratora trafili do aresztu.

- Wszyscy podejrzani byli uprzednio karani sądownie, przy czym dwóch z nich dopuściło się tych czynów w warunkach powrotu do przestępstwa, w tym jeden w warunkach recydywy wielokrotnej - dodaje Alicja Macugowska-Kyszka.

Podejrzani częściowo przyznali się do zarzucanych im czynów. Do sądu trafił już akt oskarżenia przeciwko całej trójce. Oznacza to, że wkrótce zasiądą na ławie oskarżonych.

- Aktualnie za zarzucane podejrzanym przestępstwo m.in. na podstawie art. 279 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w przypadku recydywy wielokrotnej sąd wymierza karę pozbawienia wolności w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia - dodaje rzeczniczka prokuratury.

Zobacz też: Szczecin: ŚMIERDZĄCY incydent na pływalni. Ktoś ZROBIŁ TO prosto do basenu!

Sonda
Czy kary za kradzieże powinny być surowsze?
Pożegnanie podróżnika Aleksandra Doby