Reprezentacyjne miejsce z nową nazwą. W Szczecinie będzie Plac Praw Kobiet

i

Autor: Google Earth Reprezentacyjne miejsce z nową nazwą. W Szczecinie będzie Plac Praw Kobiet

Reprezentacyjne miejsce z nową nazwą. W Szczecinie będzie Plac Praw Kobiet

2021-06-30 10:25

Mapa Szczecina wkrótce wzbogaci się o nowy plac. Nie będzie to jednak nowe miejsce, tylko to, które większość mieszkańców dobrze zna. Zyska ono jednak nową nazwę, która - zdaniem pomysłodawców - "będzie w sposób symboliczny przypominać o odwadze, determinacji oraz mądrości wielu kobiet, które miały siłę przeciwstawić się dyskryminującym normom obyczajowym". Imieniem Praw Kobiet zostanie bowiem nazwany skwer w sąsiedztwie Wałów Chrobrego.

O to, by plac znajdujący się w kwartale ulic: Pobożnego, Szczerbcowej, Jarowita i Zygmunta Starego nazwać imieniem Praw Kobiet, zabiegali radni Koalicji Obywatelskiej, którzy przygotowali projekt uchwały. Ich zdaniem, jest to sposób na wyrażenie uznania dla kobiet, które walczą o swoje podstawowe prawa.

Czytaj też: Szczecin: Samochody wracają na Matejki. Na tramwaje jeszcze poczekamy

Ten pomysł nie spodobał się jednak części radnych z drugiej strony sceny politycznej, którzy dopatrywali się w nim nawiązań do Strajku Kobiet i manifestacji, które odbywały się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów antyaborcyjnych. Wśród nich był m.in. radny Dariusz Matecki (PiS), który stwierdził, że plac powinien nosić nazwę Praw Kobiet i Mężczyzn. Jak podkreślał: "nie tylko kobiety mają prawa", a inicjatywę określił mianem "robionej pod publiczkę". Jego poprawka została jednak odrzucona.

Ostatecznie za nadaniem nazwy głosowało 19 radnych. Przeciwko było 5 radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czytaj też: Prezydent złapał za worek i zbierał śmieci! Legendarna szczecińska plaża jak wielkie wysypisko [ZDJĘCIA]

Pół roku "torowej rewolucji" w centrum Szczecina
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany