Prezydent Szczecina pomógł w sprzątaniu Plaży Mieleńskiej

i

Autor: Patryk Dulny Piotr Krzystek dołączył do Wodnego Eko Patrolu

Prezydent złapał za worek i zbierał śmieci! Legendarna szczecińska plaża jak wielkie wysypisko [ZDJĘCIA]

2021-06-29 8:24

Ponad tonę śmieci zebrali uczestnicy wielkiego sprzątania wyspy Wielka Kępa, na której przed laty znajdowała się legendarna Plaża Mieleńska. W akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Wywrotka wziął udział również prezydent Szczecina. To ważne stanowisko nie było jednak żadną przeszkodą. Podobnie jak pozostali ochotnicy, Piotr Krzystek założył rękawice, chwycił za worek i wziął się za zbieranie odpadów. Jak sam potem przyznał, nie spodziewał się aż takich ilości śmieci.

Kiedyś była to prawdziwa duma Szczecina, dziś jest to wielkie wysypisko śmieci. W latach 70. i 80. na Plaży Mieleńskiej wypoczywały tłumy szczecinian. Tu była również pierwsza i jedyna w mieście plaża naturystów. Później, na początku lat 90. teren trafił w prywatne ręce, a nowy właściciel, zamiast przywrócić temu miejscu dawną świetność, doprowadził do skrajnej ruiny. Dopiero po ponad 20 latach, w 2015 roku, dawna plaża powróciła do miasta, jednak wciąż brakuje pomysłu i środków, by to miejsce ponownie tętniło życiem. Wyspę odwiedzają wodniacy, jednak nie wszyscy mają dobre intencje. Niektórzy pozostawiają tutaj odpady po biwakowaniu, inni, wręcz z premedytacją zwożą tutaj wszelkiego rodzaju śmieci.

W sobotę, 26 czerwca odbyła się kolejna akcja sprzątania wyspy, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka. Wodny Eko Patrol tym razem nie wybrał się na miejsce kajakami, jak to robił podczas wcześniejszych akcji, lecz jachtem i katamaranem. Wśród kilkunastu ochotników, którzy zgłosili się do ciężkiej pracy, pojawił się również prezydent Szczecina.

Czytaj też: Kiedyś duma Szczecina, teraz obraz nędzy i rozpaczy. Tak wygląda dawna Plaża Mieleńska [ZDJĘCIA]

Piotr Krzystek, podobnie jak pozostali uczestnicy akcji, zakasał rękawy, założył rękawice, złapał za worek i aktywnie zaangażował się w sprzątanie terenu. Jak sam potem przyznał, nie spodziewał się aż takich ilości śmieci pozostawianych przez ludzi, w miejscu, do którego potem sami wracają wypoczywać.

- Niepojęte co znaleźliśmy na plaży, m.in. wózek sklepowy - relacjonuje prezydent.

Takiej reakcji trudno się dziwić, ponieważ wśród śmieci, poza niezliczoną liczbą butelek po napojach wyskokowych i opakowaniach po żywności, znalazły się beczki, grille, stare krzesła i leżaki, opony, także od samochodów ciężarowych, wykładziny, a także wspomniany wózek sklepowy.

- Nie wszystkie leżały na wierzchu, część wystawała spod piasku, ale i te dzielnie wydobyli uczestnicy wydarzenia - mówi Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka. - Łącznie w ten sposób w ciągu 4 godzin udało się pozbierać 1114 kg śmieci.

Stowarzyszenie Wywrotka od trzech lat organizuje podobne akcje w Szczecinie. Do tej pory znani byli z Kajakowych Eko Patroli, których uczestnicy pływając kajakami zbierali i transportowali nimi śmieci. W ten sposób wyłowili z Odry i okolicznych wysp już ponad 7 ton śmieci! Wody Eko Patrol sprzątający Plażę Mieleńską, był specjalną edycją wydarzenia, które z uwagi na położenie wyspy na wodach morskich i kwestie bezpieczeństwa z tym związane, musiała odbyć się na większych jednostkach pływających. Za swoją działalność, Stowarzyszenie Wywrotka zostało nagrodzone w 2019 r. nagrodą główną w konkursie Pozarządowy Szczecin oraz zostało laureatem konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Zachodniopomorski Lider NGO 2020.

Czytaj też: W tych miejscach możesz opalać się NAGO! Gdzie są plaże naturystów w Zachodniopomorskiem? [PRZEWODNIK, MAPY]

Rowerzyści kontra naturyści. Słynna naga plaża przestanie istnieć?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany