Od ponad dwóch lat mural o długości około 90 metrów i powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych zdobi mur Zakładu Gazowniczego przy ulicy Chmielewskiego, w pobliżu przystanku tramwajowego i kładki nad torami kolejowymi. Dzieło powstało z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 70-lecia zakładu, z inicjatywy Fundacji Polskich Wartości oraz Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o. o. – Oddział Gazowniczy w Szczecinie. Odsłonięte w październiku 2018 roku dzieło ma na celu upamiętnienie wybitnych polskich naukowców, wynalazców i organizatorów życia gospodarczego, których osiągnięcia są znane nie tylko w kraju, ale także na całym świecie. Uwieczniono na nim m.in. Marię Curie-Skłodowską, Ignacego Mościckiego i kilka innych ważnych postaci zasłużonych dla polskiej nauki, a także widoki znanych obiektów.
Niedawno na trawniku oddzielającym mur od chodnika zostało posadzonych dziewięć drzew. Są to dość dorodne okazy, które z pewnością dodadzą odrobinę zieleni w tej mocno uprzemysłowionej części miasta. Nie spodobało się to jednak inicjatorom powstania muralu , który, ich zdaniem, został zasłonięty.
Zobacz też: Wybitni naukowcy w jednym miejscu, czyli wyjątkowy mural na szczecińskich Pomorzanach [GALERIA]
Jak twierdził na antenie Radia Szczecin Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości, nie był to dobry pomysł. Natomiast Polska Spółka Gazownictwa będzie zabiegała o przesadzenie drzew w inne miejsce, by nie zasłaniały muralu.
- Drzewa zostały posadzone w ramach nasadzeń kompensacyjnych przez firmę, która buduje podstację energetyczną przy ul. Chmielewskiego, kilkadziesiąt metrów dalej - tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Miejsce, w którym miały zostać posadzone drzewa, zostało uzgodnione w 2018 roku, zanim jeszcze powstał mural i skonsultowane z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego.
Wbrew twierdzeniom obrońców muralu, drzewa nie zasłaniają go. Ich korony znajdują się ponad szczytem ogrodzenia, co absolutnie nie przeszkadza w jego podziwianiu, a z każdym rokiem, wraz ze wzrostem drzew, będą one znajdowały się coraz wyżej.
Zobacz też: Jeszcze w piątek jeździły tu tramwaje. Wielka DEMOLKA na szczecińskim Niebuszewie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zdaniem wielu mieszkańców, drzewa są bardzo potrzebne w tej przemysłowej części miasta, gdzie nie tylko pochłaniają zanieczyszczenia, ale także pozytywnie wpływają na estetykę. Warto również pamiętać, że murale zaliczają się do dzieł sztuki o dość krótkim okresie trwałości. Prawdopodobnie za kilka lat po malowidle na murze gazowni nie będzie już śladu, a drzewa pozostaną w tym miejscu na kolejne dziesięciolecia.