W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie powstaje Motoeksperymentatorium

i

Autor: Trias AVI Sp. z o.o. / mat. prasowe W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie powstaje Motoeksperymentatorium

Powstaje nowa przestrzeń w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. W Motoeksperymentatorium będzie nowocześnie i interaktywnie

2022-06-02 13:50

Na terenie rozbudowanego Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie powstaje nowoczesna przestrzeń muzealno-edukacyjna, która zostanie poświęcona motoryzacji. Placówka znajdująca się na terenie dawnej zajezdni tramwajowej stawia na pełną interakcję, czego przykładem będzie powstające Motoeksperymentatorium.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, w ostatnim czasie przeszło ogromną metamorfozę. Powstał nowy łącznik między halą dawnej zajezdni i zabytkową kamienicą, która została gruntownie zmodernizowana. W rozbudowanym muzeum powstaje nowa przestrzeń doświadczalna poświęcona motoryzacji. Ze względu na aktywny udział zwiedzających w eksploracji ekspozycji i jej tematykę, nazwano ją Motoeksperymentatorium.

- Powstająca przestrzeń będzie w pełni interaktywna. Zaaranżowana na nowoczesną stację kontroli pojazdów, wyposażona w 15 stanowisk, ekspozycja będzie przeznaczona do samodzielnego eksperymentowania i doświadczania prezentowanych zagadnień – wyjaśnia Dr Andrzej Wojciech Feliński, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. - Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań muzealnych, ekspozycja umożliwi zwiedzającym bezpośredni kontakt z nauką i pomoże w zrozumieniu i zapamiętaniu istotnych zagadnień związanych z tą dziedziną techniki.

Czytaj też: Tak wyglądają nowe przestrzenie Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Jest pozwolenie na użytkowanie [ZDJĘCIA]

Motywem przewodnim nowej wystawy jest motoryzacja, jedna z najszybciej rozwijających się i zmieniających dziedzin życia. W treści wystawy wpleciona zostanie również opowieść o historii techniki na Pomorzu. Nowa przestrzeń będzie uzupełnieniem istniejących, obszernych zbiorów Muzeum.

- Nowoczesne ekspozycje coraz częściej zachęcają do aktywnego zwiedzana. W przypadku Zajezdni Sztuki zdecydowano się na pełną interaktywność ekspozycji, co wymaga na nas, jako generalnego wykonawcy ekspozycji, dbałości o najdrobniejsze szczegóły oraz najwyższą jakość wykorzystywanych materiałów – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny TRIAS AVI, warszawskiej firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie i stworzenie ekspozycji. – Ciekawym jest fakt, że wystawa ta opiera się w zasadzie w pełni na rozwiązaniach mechanicznych i mechatronicznych, a nie tak jak w przypadku wielu nowoczesnych ekspozycji, na multimediach. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń w Zajezdni Sztuki będzie dla fanów motoryzacji obowiązkowym punktem ma mapie Polski. 

Obecnie trwa etap przygotowywania eksponatów. Proces projektowania został już zakończony. W poniższej galerii można zobaczyć wizualizacje ekspozycji i poszczególnych eksponatów.

Czytaj też: Muzyczne klimaty na przystanku tramwajowym w centrum Szczecina. Skąd wzięło się to nietypowe "pianino"?

QUIZ. Co wiesz o polskiej motoryzacji przedwojennej?

Pytanie 1 z 10
Jakie wyjątkowe rozwiązanie konstrukcyjne zastosowano w samochodzie CWS?
Historyczny szyld na szczecińskiej kamienicy zyskał nowe życie
Nasi Partnerzy polecają