Zobacz wizualizacje

Ponad rok od katastrofy budowlanej w Szczecińskim Domu Sportu. Coraz bliżej przetargu na nowy SDS

2022-11-16 13:24

Niedawno minął rok od katastrofy budowlanej w Szczecińskim Domu Sportu. 1 listopada 2021 roku zawaliła się część zewnętrznej ściany budynku, w którym mieści się 50-metrowy basen. Od tamtej pory obiekt jest wyłączony z użytku. Co będzie dalej z SDS-em? Miasto podjęło ważne kroki w kierunku przebudowy wysłużonego obiektu.

Katastrofa budowlana w Szczecińskim Domu Sportu

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 1 listopada. Około godz. 21:45 runęła część budynku, w którym mieści się 25-metrowy basen. Zawaliła się część balkonu z dojściem do trybun, które już od dłuższego czasu były wyłączone z użytku. Przyczyną wyłączenia widowni z eksploatacji nie był jednak jej stan techniczny. Trybuna została wyłączona z eksploatacji, ponieważ nie spełniała obecnych wymagań – była zbyt stroma. Sam basen został wyłączony z użytku zaledwie dwa dni przed katastrofą, gdy pracownicy zauważyli, że z budynkiem dzieje się coś niepokojącego. W chwili, gdy doszło do zawalenia się ściany, w budynku nikogo nie było. Dzięki temu nie było osób poszkodowanych.

Miasto przygotowuje się do przetargu

Miasto zdecydowało, że wysłużony obiekt nie będzie remontowany, lecz zostanie zburzony i zbudowany niemal od podstaw. Przebudowa czeka również znajdującą się obok halę sportową SDS. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na przebudowę starej części kompleksu. Dokumentacja została już wysłana do Europejskiego Dziennika Zamówień Publicznych i wkrótce zostanie opublikowana.

- W ramach inwestycji powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa - tłumaczy Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30 m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn.

Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowoczesne rozwiązania

W nowym SDS zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75 procent wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać więcej basenów pływackich?
Katastrofa budowlana w Szczecińskim Domu Sportu. Runął fragment budynku pływalni
Nasi Partnerzy polecają