Ile zarabia sprzątaczka w Niemczech?

i

Autor: Anna Shvets, Andrea Piacquadio, cottonbro studio / CC0 / pexels.com Ile zarabia sprzątaczka w Niemczech?

Praca za granicą

Polacy w Niemczech chętnie wykonują tę pracę. Można zarobić krocie! Nawet ponad 10 tysięcy!

2024-02-09 14:59

Praca za granicą to w obecnych czasach zjawisko, które jest powszechnie spotykane. Wielu Polaków podejmuje się zatrudnienia w mniej lub bardziej odległych krajach Europy - zarówno dorywczo, sezonowo jak i na stałe. Polscy obywatele są zatrudniani na wysokich stanowiskach, które wymagają nie tylko dużej wiedzy i doświadczenia oraz biegłej znajomości języka, ale także wykonują proste prace, do których nie trzeba licznych kwalifikacji. I to właśnie one cieszą się największą popularnością. Ile można zarobić w Niemczech, wykonując proste prace porządkowe? Wyjaśniamy.

Sprzątanie domów, mieszkań czy biur to zajęcie, którego cudzoziemcy podejmują się bardzo chętnie. Nie wymaga specjalistycznego wykształcenia, a często nawet znajomości języka. Liczy się przede wszystkim dokładność i sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Okazuje się również, że praca w charakterze sprzątaczki w Niemczech jest całkiem dobrze płatna.

Obecnie za godzinę pracy u naszego zachodniego sąsiada można zarobić nie mniej niż 12,41 euro czyli ponad 54 zł. Tyle wynosi płaca minimalna w Niemczech. W skali miesiąca daje to możliwość zarobienia około 2200 euro, czyli ponad 9500 zł. Nie oznacza to jednak, że osoby wykonujące prace porządkowe muszą zarabiać absolutne minimum.

Ile zarabia sprzątaczka w Niemczech?

Jak kształtują się zarobki osób sprzątających w Niemczech? Jak informuje portal polskiobserwator.de, opierając się na danych z serwisu StepStone.de, który analizuje zarobki w różnych branżach, średnie roczne wynagrodzenie sprzątaczki w Niemczech to obecnie 29700 euro brutto, czyli 2475 euro w skali miesiąca. W przeliczeniu na złotówki daje to prawie 11 tysięcy złotych!

Zarobki są uzależnione nie tylko od zakresu obowiązków, ale też od lokalizacji. Przy sprzątaniu prywatnych domów, zdecydowanie więcej można zarobić w zachodniej części Niemiec, a także w dużych miastach. Dla przykładu w położonym blisko polskiej granicy Rostocku godzinna stawka wynosi średnio od 15 do 20 euro. Natomiast w Hamburgu ten przedział wynosi 17-24 euro, a w Berlinie - 14-26 euro. Najwięcej można zarobić w Monachium, gdzie stawka godzinowa waha się od 20 do nawet 29 euro!

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sprzątania budynków użyteczności publicznej i obiektów komercyjnych. Tam zarobki podlegają branżowym płacom minimalnym. Jak informuje polskiobserwator.de, od 1 stycznia 2024 r. płaca minimalna w sprzątaniu wnętrz obiektów komercyjnych wynosi 13,50 euro brutto za godzinę. Więcej można zarobić przy czyszczeniu okien i elewacji, gdzie minimalna stawka godzinowa to 16,70 euro.

QUIZ. Polska czy Niemcy?

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. W jakim kraju zostało zrobione to zdjęcie?
QUIZ. Polska czy Niemcy
Ile kosztuje polskie piwo w Niemczech?