Podczas zabawy dwóch nastolatków znalazło prawdziwy granat! Niecodzienne znalezisko w Kicku

i

Autor: Archiwum prywatne / reprodukcja Domin Mateusz i Piotrek znaleźli granat na drzewie

Podczas zabawy dwóch nastolatków znalazło prawdziwy granat! Niecodzienne znalezisko w Kicku

To była codzienna zabawa dwojki kolegów w sąsiedztwie domu. Nikt jednak nie spodziewał się takiego finału. Mateusz i Piotrek wybrali się rowerami zwiedzać okolicę i podczas wycieczki dokonali niecodziennego odkrycia. W rozgałęzieniu drzewa rosnącego na łące zauważyli granat. Na szczęście, dzięki rozsądnemu zachowaniu chłopców, wszystko skończyło się szczęśliwie.

Do zdarzenia doszło w Kicku (gm. Stara Dąbrowa, woj. zachodniopomorskie). Dwójka nastolatków wybrała się na wycieczkę rowerową po okolicy.

- Często to robią - mówi reporterowi "Super Expressu" Agata Chmielewska, mama Mateusza. - Wyszukują ciekawe miejsca.

Tak było również tym razem. Chłopcy pojechali najpierw na historyczny niemiecki cmentarz, później skierowali się na łąkę, gdzie ich uwagę przykuł wielki rozłożysty dąb. Postanowili się na niego wspiąć. Gdy byli już na drzewie, w rozwidleniu konarów zauważyli przedmiot, który swoim wyglądem przypominał granat.

Czytaj też: Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na jednym ze szczecińskich osiedli [ZDJĘCIA, WIDEO]

Chłopcy zdawali sobie sprawę z tego, że znalezisko może wiązać się z niebezpieczeństwem.

- Mateusz zadzwonił do ojca, który jest wojskowym i myśliwym - dodaje mama chłopca. - To było zaledwie 10 minut drogi od domu. Poszliśmy sprawdzić, co tam się znajduje.

Podejrzenia chłopców okazały się słuszne. To był prawdziwy granat. Rodzice Mateusza wezwali policję. Na miejsce przyjechali również saperzy, którzy zabrali i zneutralizowali niebezpieczny przedmiot. Jak się okazało, granat pochodził z czasów I wojny światowej i nawet mimo upływu ponad 100 lat, wciąż stanowił śmiertelne zagrożenie. W przypadku, gdyby eksplodował, siła rażenia byłaby ogromna.

- Jestem dumna z chłopaków - mówi pani Agata. - Obaj zachowali się bardzo odpowiedzialnie. Przyglądali się również akcji saperów.

Z postawy nastolatków jest również dumna wójt gminy Stara Dąbrowa, Sylwia Kalmus.

- Tak dojrzałe zachowanie Mateusza i Piotrka zasługuje na słowa uznania i jest godne do naśladowania - podkreśla we wpisie w mediach społecznościowych i obiecuje, że ich postawa zostanie z pewnością wynagrodzona.

Rozwiąż QUIZ: "Poniemieckie" czy współczesne? Czy wiesz, kiedy powstały te budynki w Szczecinie?

Sonda
Czy interesujesz się historią?
Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na osiedlu w Szczecinie