Plac Rodła po przebudowie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Plac Rodła po przebudowie

Plac Rodła w Szczecinie po liftingu wciąż budzi emocje. "Tu jest jakby betonowo..." [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-07-12 8:22

Jedno z największych skrzyżowań w Szczecinie jest już od kilku dni przejezdne. Po wielu tygodniach przerwy na plac Rodła wróciły tramwaje i samochody, co ułatwiło poruszanie się po centrum zarówno zmotoryzowanym jak i pasażerom komunikacji miejskiej. Jednak jest jeden bardzo istotny szczegół, który budzi emocje wśród mieszkańców. Jednym z najczęściej powtarzających się słów jest "betonoza".

Na znikającą z placu Rodła zieleń mieszkańcy zwracali uwagę już od dawna. Na przestrzeni ostatnich lat z okolic skrzyżowania zniknęło kilka dorodnych drzew. Wprawdzie w ich miejscu pojawiły się nowe nasadzenia, nie są one już tak okazałe i nie są w stanie zapewnić cienia w upalne dni.

Czytaj też: "Dźwigozaurowa" huśtawka na szczecińskich bulwarach jak małpi gaj. "Dzicz!", "Hołota!"

Podczas trwającej przez ostatnie miesiące przebudowy, zrobiło się jeszcze mniej zielono i bardziej "betonowo". Wycięto drzewo na przystanku tramwajowym przy urzędzie marszałkowskim, a z obsadzonej roślinnością wyspy na środku skrzyżowania pozostały jedynie nieliczne małe skrawki. Asfalt w całości pokrył nowe torowiska. W sieci dosłownie zawrzało od komentarzy.

  • "Tu jest jakby betonowo..."
  • "Proszę jeszcze więcej betonu. Podczas takiej pogody jak teraz idealna powódź będzie."
  • "Jaka śliczna betonoza i jak szybko można się tam opalić w upalne dni. Rozumiem ze odpowiedzialni za ten projekt maja silna alergie na roślinność."
  • "Szczecin Beton Garden 2055."
  • "Bez zieleni wygląda to bardzo smutno."
  • "Coraz smutniejsze to nasze miasto."

- czytamy w komentarzach.

Betonoza w centrum Szczecina. Tak wygląda Plac Rodła po remoncie

Do tematu odniósł się również znany szczeciński komik, który w specyficzny sposób wyśmiał efekty inwestycji. Grzegorz Dolniak na swoim profilu na Facebooku zamieścił "wizualizację" placu Rodła, który jego zdaniem powinien być bardziej zielony.

"Ja się dopiero uczę w to ogrodnictwo w fotoszopie, także jakby co możecie wziąć mój projekt za darmo, to będę miał do portfolio. Narysowałem też cienie pod drzewami, ale nie wiem czy lubicie, to jak coś to mogę usunąć"

- czytamy we wpisie.

Czytaj też: Bilet za 9 euro bije rekordy popularności! Jak tanio podróżować po Niemczech? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urzędnicy uspokajają jednak, że to nie jest efekt końcowy i zapowiadają, że na wyremontowanym placu wkrótce pojawi się zieleń. Mają nawet zostać posadzone nowe drzewa, m.in. klony i jarząby.

Już teraz wiadomo jednak, że tej zieleni będzie zdecydowanie mniej niż przed przebudową. Czy nowe nasadzenia sprawią, że plac Rodła stanie się piękniejszy, a drzewa zapewnią dostateczną ilość cienia. Czy efekt "betonozy" zniknie? Tego dowiemy się za co najmniej kilka miesięcy, gdy "torowa rewolucja" w centrum Szczecina dobiegnie końca.

Czytaj też: Odkrycie w centrum Szczecina. Stare torowisko przetrwało pół wieku pod asfaltem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Nasi Partnerzy polecają