Piotr Krzystek

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Piotr Krzystek

Piotr Krzystek pod ochroną. Ile kosztuje bezpieczeństwo prezydenta Szczecina?

2022-07-12 13:17

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska w styczniu 2019 roku, wielu włodarzy miast zostało objętych ochroną, w tym również prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który wcześniej z takich usług nie korzystał. Zapewnienie bezpieczeństwa wiąże się jednak z kosztami, a o te postanowił zapytać szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. Ile kosztuje ochrona prezydenta Krzystka? Mówiąc wprost - tanio nie jest.

Ile kosztuje ochrona prezydenta Szczecina?

Kwestia ochrony prezydenta od dawna interesowała radnego PiS Dariusza Mateckiego. Po raz pierwszy radny pytał o to na początku 2019 roku, krótko po zamachu Pawła Adamowicza. Wówczas otrzymał odpowiedź, że "Pan Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin oraz Członkowie Kolegium korzystają z usług firmy, posiadającej koncesję na prowadzenie działalności w zakresie ochrony osób i mienia". Od tamtego czasu minęły już ponad 3 lata, jednak radny Matecki po raz kolejny poruszył temat bezpieczeństwa prezydenta Szczecina, a dokładniej o koszty, jakie miasto ponosi w związku z jego ochroną. W czerwcu 2022 roku wystosował kolejną interpelację, w której pyta m.in. o to, czy prezydent i jego zastępcy nadal korzystają z usług firmy ochroniarskiej i ile to kosztuje.

Czytaj też: Prezydent Szczecina wrzucił zdjęcie na Facebooka. Internauci nie mieli litości

Odpowiedzi na interpelację radnego Mateckiego udzielił sekretarz miasta Ryszard Słoka. Wyszczególnił w niej koszty usług świadczonych przez firmę FORT sp. z o.o., która odpowiada za ochronę prezydenta, na przestrzeni ostatniego roku. W maju i czerwcu 2021 r. miesięczny koszt wynosił zaledwie kilkaset złotych, w lipcu było to ponad 2,7 tys., jednak w kolejnych miesiącach kwoty te znacznie wzrosły. W 2022 roku (od stycznia do maja) na ten cel przeznaczono ponad 62 tysiące złotych - od ponad 9 tys. do ponad 16 tys. złotych.

Czytaj też: Ile zarabia prezydent Szczecina? Mniej niż jego zastępcy! Piotr Krzystek spłaca kredyt i jeździ autem z 1973 roku

Jak dodaje sekretarz miasta w odpowiedzi na interpelację radnego, zakończenie umowy z firmą ochroniarską "uzależnione jest od minimalizacji zagrożeń, które obecnie występują w Polsce w stosunku do osób sprawujących funkcje publiczne". Ryszard Słoka podkreśla również, że przed zamachem w Gdańsku, prezydent Krzystek i członkowie kolegium nie korzystali z podobnych usług.

Kto i za ile robi zdjęcia Piotrowi Krzystkowi?

Dariusz Matecki w swojej interpelacji zapytał również, kto i za ile robi zdjęcia Piotrowi Krzystkowi, które później trafiają m.in. na profile społecznościowe związane z urzędem miasta.

"Proszę o przedstawienie comiesięcznych kosztów usług fotograficznych dla prezydenta Piotra Krzystka począwszy od stycznia 2021 roku do dnia dzisiejszego"

- czytamy w interpelacji.

Jak się jednak okazało, prezydent Szczecina nie korzysta z usług żadnej firmy fotograficznej. W odpowiedzi na interpelację czytamy, że "fotografie wykorzystywane w komunikacji UM są wykonywane w ramach obowiązków służbowych pracowników właściwych wydziałów".

Czytaj też: Ksiądz Izabela Sikora: "Pięknie, że się różnimy". Zobacz rozmowę z jedną z pierwszych kobiet-księży w Polsce [WIDEO]

Sonda
Czy politycy powinni mieć zapewnioną ochronę?
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora