Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. I chociaż brzmi to trochę obco, a wręcz egzotycznie, wiąże się to z wyjątkowo pięknym zjawiskiem, które możemy podziwiać na nocnym rozgwieżdżonym niebie. Jest to również jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych w roku, które występuje latem, czyli w porze, która sprzyja nocnym obserwacjom nieba.
Perseidy są już od około dwóch tysięcy lat w miesiącach letnich. Są aktywne już od połowy lipca, jednak ich maksimum przypada zwykle w połowie siepnia. Wtedy, w ciągu tylko jednej godziny można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie ponad sto przelatujących meteorów. Każdy ma więc wtedy szansę, by zobaczyć chociaż jedną spadającą gwiazdę.
Czytaj więcej: Perseidy 2021. Kiedy i gdzie obserwować roje meteorów?
Najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła.
Perseidy 2021 - kiedy i jak obserwować spadające gwiazdy?
Do obserwacji Perseidów nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy leżak lub koc, bezchmurne niebo i teren z dala od źródeł światła. Spadające gwiazdy można bez większych problemów podziwiać gołym okiem.
Bardzo ważnym czynnikiem przy obserwacji Perseidów jest pogoda. Noc spadających gwiazd powinna być przede wszystkim bezchmurna. Zachmurzone niebo nie sprzyja obserwacji jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych, dlatego warto na bieżąco śledzić prognozy pogody.
Warto pamiętać, żeby podczas obserwacji Perseidów, gdy zobaczymy spadającą gwiazdę, pomyśleć życzenie. Być może jest to szansa, by spełniło się w najbliższym czasie!
Czytaj też: Jeden z najważniejszych mostów w Szczecinie niespodziewanie zmienił nazwę! Co się stało?