Perseidy 2021. Kiedy i gdzie obserwować roje meteorów?

i

Autor: Arcaion / CC0 / pixabay.com Perseidy 2021. Kiedy i gdzie obserwować roje meteorów?

Perseidy 2021. Kiedy i gdzie obserwować roje meteorów?

2021-08-09 8:30

Druga połowa wakacji to idealny czas na podziwianie spadających gwiazd. To właśnie w sierpniu, na rozgwieżdżonym niebie możemy podziwiać Perseidy czyli niezwykłe zjawisko roju meteorów i jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych w roku. Kiedy zobaczymy Perseidy 2021 i jak je obserwować?

Perseidy - co to jest?

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 spadków na godzinę, czyniąc go jednym z najbardziej licznych aktywnych rojów. Obserwowane są już od około dwóch tysięcy lat w miesiącach letnich. Maksimum tego roju wypada w połowie sierpnia.

Gdzie obserwować Perseidy?

Najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów z pewnością nie są duże miasta i ich okolice, ze względu na duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, gdzie nie ma zbyt licznych źródeł sztucznego światła. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła.

Czytaj też: Żagle 2021 przeszły do historii. Liczby robią wrażenie!

Jak obserwować Perseidy?

Do tego celu nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy leżak lub koc, bezchmurne niebo i teren z dala od źródeł światła. Dlatego najlepiej wybrać się gdzieś za miasto, gdzie światła latarni i innych punktów świetlnych nie będą odbijać się na niebie.

Perseidy 2021 - kiedy będzie maksimum?

Perseidy są aktywne już od połowy lipca, jednak ich maksimum przypada zwykle w połowie sierpnia. Kumulacja Perseidów 2021 przypadnie w nocy z czwartku na piątek 12-13 sierpnia. Wtedy, w ciągu tylko jednej godziny można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie ponad sto przelatujących meteorów.

Warto pamiętać, żeby w momencie zobaczenia przelatującego Perseida pomyśleć życzenie. Być może się spełni!

Czytaj też: FARCIARZ ze Szczecina. Wydał trochę drobnych w galerii handlowej. Teraz ma FORSY jak lodu!

Sonda
Lubisz patrzeć w gwiazdy?
"Żagle 2021" w Szczecinie na półmetku. Tłumy nad Odrą