Takie sytuacje na ul. Jagiellońskiej to codzienność

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Takie sytuacje na ul. Jagiellońskiej to codzienność

Parkują gdzie popadnie i blokują autobusy. Radny reaguje na parkingową dzicz w centrum Szczecina

2021-11-22 10:59

Trudności ze znalezieniem miejsca postojowego w centrum Szczecina nie są rzadkością. Jednak nic nie usprawiedliwia bezmyślności niektórych kierowców, którzy pozostawiają swoje samochody na środku ulicy. I to dosłownie, bo do takich sytuacji dochodzi niemal każdego dnia na ulicy Jagiellońskiej. Takie zachowanie powoduje m.in. wiele uciążliwości dla kierowców i pasażerów autobusów, które regularnie mają zablokowany przejazd. Sprawą zainteresował się jeden ze szczecińskich radnych.

Na odcinku ulicy Jagiellońskiej między skrzyżowaniem z al. Piastów i al. Wojska Polskiego, czasowo został wyłączony z użytku jeden pas ruchu. Kierowcy szybko wykorzystali go do... parkowania, mimo iż jest to niezgodne z przepisami. Oznakowanie jest oznakowanie, nie pomagają również ustawione w tym miejscu słupki. Doprowadza to często do sytuacji, że przejeżdżające ulicą Jagiellońską autobusy linii 86, nie mieszczą się na swoim pasie ruchu, co doprowadza do nieplanowanych postojów, długich opóźnień i korków.

Sprawą zainteresował się szczeciński radny Przemysław Słowik, który był świadkiem sytuacji, gdy w czwartek wieczorem, po raz kolejny autobus nie mógł przejechać przez ulicę zablokowaną przez nieprzepisowo zaparkowany pojazd.

"Auto zablokowało autobus 86 na ponad 25 minut, jednocześnie blokując ul. Jagiellońską. Kierowca autobusu przyznał, że takie sytuacje na tej trasie są nagminne"

- relacjonował radny w mediach społecznościowych, zwracając jednocześnie uwagę na brak odpowiedniej reakcji ze strony straży miejskiej.

Czytaj też: Przez pół wieku ten fragment Szczecina zmienił się nie do poznania! Zobacz różnice! [ZDJĘCIA]

"Te powtarzające się sytuacje pokazują również lekceważące podejście części kierowców do zasad dotyczących parkowania. Mają poczucie bezkarności i nie jest to odosobnione tylko do tej ulicy w naszym mieście. Wystarczy przytoczyć ponownie wczorajszą sytuację, gdy strażnicy miejscy skupili się tylko na pojeździe blokującym autobus. Kolejnego kierowcę mieli na widelcu, bo nawet podszedł do nich z pytaniem jaka kara go czeka. Kierowca został jednak puszczony nawet bez pouczenia!"

Przemysław Słowik skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, z pytaniami, kiedy sytuacja zostanie opanowana.

"Na tym odcinku dochodzi do blokowania transportu publicznego, który powinien być traktowany priorytetowo i jako najważniejszy element polityki transportowej miasta. Dlatego czas najwyższy skończyć z pobłażaniem dla parkingowych piratów i zaprowadzić porządek. Niezbędna jest konsekwencja w kontrolowaniu i bezwzględne karanie oraz fizyczne blokady uniemożliwiające nielegalne parkowanie, tam gdzie to jeszcze możliwe. Proponuję zacząć od odpowiedniego zabezpieczenia wyłączonego pasa ruchu na ul. Jagiellońskiej, poprzez bariery, które uniemożliwiają wjazd"

- dodaje Przemysław Słowik.

Radny przypomniał również, że do podobnych sytuacji dochodzi na innym odcinku ulicy Jagiellońskiej, w rejonie placu Zamenhofa, gdzie kierowcy pozostawiają samochody poza wyznaczonymi miejscami postojowymi, blokując przejazd autobusom.

Czytaj też: Ten widok wkrótce przejdzie do historii. "Torowa rewolucja" rusza na Pomorzanach i w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz szczecińską straż miejską?
Ten widok wkrótce przejdzie do historii. "Torowa rewolucja" rusza na Pomorzanach i w centrum Szczecina