
Cyberprzestępcy w Szczecinie okradali kierowców
Jak informuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie, działania grupy miały polegać na przełamywaniu zabezpieczeń serwera systemu pobierania opłaty dodatkowej za nieopłacony postój w Strefie Płatnego Parkowania i zastępowaniu numerów rachunków bankowych należących do legalnych poborców tej opłaty na rachunki bankowe osób fizycznych powiązanych z grupą przestępczą, w wyniku czego oszukano 274 osoby.
Dodatkowo podejrzani mieli nielegalnie uzyskiwać dostęp do baz danych, loginów oraz haseł adresów poczty elektronicznej osób, od których pobrano dane umożliwiające logowanie się na jedną z platform społecznościowych. Po przejęciu konta takich osób, członkowie grupy przestępczej kontaktowali się ze znajomymi tych osób, prosząc ich o pożyczki.
- Pieniądze uzyskane z przestępczej działalności podlegały następnie procederowi tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Polegało to na tym, że były one transferowane na rachunki bankowe uprzednio utworzone przez uczestników zorganizowanej grupy przestępczej, a następnie przekazywane na adresy kryptowalutowe, wymieniane za pośrednictwem platform kryptowalutowych, czy wypłacane w bitomatach – informuje prok. Łukasz Błogowski z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
Co grozi gangsterom?
Grupa powstała w 2024 roku i prowadziła działania na terenie całego kraju. Aktualnie do śledztwa dołączane są postępowania prowadzone w innych częściach Polski, w tym uprzednio umorzone wobec niewykrycia sprawców.
Dwóch spośród siedmiu podejrzanych aresztowano na trzy miesiące. Pozostałe osoby są objęte dozorem policji, nie mogą też opuszczać kraju.
- W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na łączną kwotę ponad 350 tys. zł oraz zatrzymał środki zgromadzone w portfelach kryptowalutowych – dodaje prok. Łukasz Błogowski.
Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.