Od kwietnia TANIEJĄ bilety komunikacji miejskiej w Szczecinie. Ile będą kosztować? [CENNIK]

2021-03-04 10:39 gk
Tramwaj w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński

Od 1 kwietnia zmienią się ceny biletów okresowych komunikacji miejskiej. Niespodzianką jest to, że będą one niższe niż dotychczas. Ile zapłacimy za sieciówki na jedną lub wszystkie linie tramwajowe i autobusowe? Ceny niektórych biletów spadną nawet o ponad 20 złotych, co z pewnością dla wielu mieszkańców będzie sporą oszczędnością. Zmiany w cenniku biletów związane są m.in. z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania, które nastąpi w tym samym terminie. W centrum Szczecina pojawi się również nowa linia autobusowa.

- Podczas, gdy w trudnym czasie pandemii władze metropolii, szukając oszczędności, podnoszą ceny biletów, Szczecin przyjmuje odwrotną strategię. Zmniejszenie opłat za bilety kresowe ma być zachętą do korzystania z komunikacji miejskiej - mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Działania są spójne i zawierają się nie tylko w polityce transportu zrównoważonego, ale także części parkingowej. Plany są długofalowe, a ich kierunek został już nadany.

Rewolucja taryfowa wchodzi w życie od 1 kwietnia. Tańsze będą między innymi bilety okresowe:

 • Imienny na linię zwykłą dzienną: 60,00 zł N, 30,00 zł U
 • Imienny sieciowy na linie zwykłe dzienne i nocne z wyjątkiem turystycznych: 80,00 zł N, 40,00 zł U
 • Imienny na 1 linię pospieszną: 80,00 zł N, 40,00 zł U
 • Imienny sieciowy na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych: 140,00 zł N, 70,00 zł U
 • Sieciowy na okaziciela na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych: 150,00 zł

Od 1 kwietnia w centrum miasta, w obrębie rozszerzonej Strefy Płatnego Parkowania kursować będzie nowa linia – 90. Będzie ona jeździć w dni powszednie od 6 do 18 z częstotliwością co 15 min.

- Będzie miała charakter okólny - dodaje Hanna Pieczyńska. - Trwają ostatnie prace przy ustalaniu przystanków na trasie.

Zobacz też: Szczecin: Spore utrudnienia dla pasażerów. Autobusy nie dojadą na Krzekowo

Nowe ceny biletów w Szczecinie
Autor: ZDiTM Szczecin

SPP podrożeje od 1 kwietnia

Strefa Płatnego Parkowania w obecnej postaci nie spełnia swojego podstawowego zadania, czyli nie wymusza rotacji aut na wymaganym poziomie. Liczba zarejestrowanych pojazdów w Szczecinie przekracza dziś 300 tys. To dwa razy więcej w porównaniu z 2005 rokiem. 88 tys. aut codziennie wjeżdża do Szczecina z zewnątrz. Średnia liczba wolnych miejsc w strefie w godzinach szczytu spadła do krytycznego poziomu 2,9 proc. Jeszcze gorzej jest na obrzeżach strefy. Prawidłowy poziom wolnych miejsc to 15-30 proc.

- Zbyt mała rotacja aut w centrum miasta jest spowodowana przede wszystkim nadmierną liczbą abonamentów i opłat zryczałtowanych - mówi Hanna Pieczyńska. - Pojazdy z opłatami długoterminowymi zajmują połowę strefy. Stąd konieczność zmiany struktury cennika i przesunięcie ciężaru poboru opłat z abonamentów, opłat zryczałtowanych - na opłaty krótkoterminowe dostępne w parkomatach bądź za pośrednictwem aplikacji mobilnych moBiLET czy SkyCash.

 • W nowym cenniku nie ma abonamentów rocznych.
 • W zamian będzie abonament na wybraną liczbę dni roboczych (maks. 23) w cenie 30 zł/dzień dla strefy A i 20 zł/dzień dla B.
 • Abonamenty miesięczne (150 zł za strefę B i 240 zł za strefę A) będą dostępne tylko dla osób i firm płacących podatki w Szczecinie.
 • Roczna opłata zryczałtowana dla mieszkańca strefy wzrośnie z 96 do 360 zł.
 • Opłata za pierwszą godzinę w strefie B będzie kosztować 2,8 zł (teraz 1,6), a w strefie A 3,6 zł. (teraz 2,8).
 • Nowością będzie opłata zerowa za pierwsze 15 minut.

Zobacz też: Tragiczny karambol na A6. Zginęło 6 osób, w tym troje DZIECI! Kierowca usłyszał WYROK

Ile kosztuje parkowanie w innych miastach?

Cennik szczecińskiej SPP nie był zmieniany od 2012 roku. Większość dużych polskich miast podniosła ceny w roku 2020. W Lublinie pierwsza godzina w A kosztuje 3,90 zł, w Poznaniu za pierwszą godzinę w Śródmiejskiej Strefie Parkowania Centrum kierowcy płacą 7 zł, w Krakowie pierwsza godzina w strefie A kosztuje 6 zł. 4 stycznia br. weszły w życie nowe stawki opłat Warszawie. Pierwsza godzina postoju 3,90 zł, druga 4,60 zł, trzecia 5,50 zł. We Wrocławiu od marca w strefie A za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 7 zł.

Ruszyła przebudowa torowisk w centrum Szczecina. Ulica Matejki zamknięta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE