Wydarzenia Grudnia 1970 w Szczecinie

i

Autor: IPN

Obchody 50. rocznicy Grudnia 1970 w Szczecinie. Koncert i wyjątkowe widowisko

2020-12-17 12:35

17 grudnia mija dokładnie 50 lat od "Czarnego czwartku" - dnia, który tragicznie zapisał się na kartach najnowszej historii Polski. W rocznicę wydarzeń Grudnia 1970 w Szczecinie odbędą się wyjątkowe wydarzenia.

50 lat temu, polskie społeczeństwo, a szczególnie robotnicy ze Szczecina i innych miast Wybrzeża, powiedzieli dość siermiężnej rzeczywistości i upomnieli się o godne warunki życia i pracy. W grudniu 1970 w kilku miastach w Polsce, w tym również w Szczecinie rozpoczęły się protesty, spowodowane m.in. podwyżką cen żywności. 14 grudnia rozpoczął się strajk w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. 17 grudnia ulicami miasta przeszła ogromna manifestacja. Podpalono m.in. budynek KW PZPR przy pl. Żołnierza, doszło do krwawych starć z milicją. Padły strzały. W wyniku dramatycznych wydarzeń, w Szczecinie zginęło 16 osób, ponad sto zostało rannych.

"Ballady grudniowe" w Filharmonii

Dokładnie pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach, w złotej sali Filharmonii zabrzmią „Ballady grudniowe”, czyli zbiór symbolicznych utworów poświęcony pamięci osób, które w trakcie walki o wolność, poniosły największą ofiarę. W programie koncertu znalazły się również m.in. pieśni do słów wybitnego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nie zabraknie także pieśni „Szczecińska ballada”, „Podzwonne” i „Śpiewajcie, rodacy”, czyli wierszy nieznanych autorów – robotników Grudnia 1970 roku, do których muzykę w 2010 roku skomponował Ryszard Leoszewski. Niezwykle symbolicznie zabrzmią również utwory do wierszy, zmarłego w grudniu 1938 roku w radzieckim łagrze, wspaniałego poety Osipa Mandelsztama.

Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 19:00. Koncert będzie transmitowany m.in. za pośrednictwem profilu Filharmonii na Facebooku.

Zobacz też: KANIBALE z Zachodniopomorskiego zamordowali i ZJEDLI swoją ofiarę. Szokujące odkrycie policji

Groby ofiar Grudnia 1970

Finał "Olimpiady Solidarności"

Tuż po koncercie, o godzinie 20:30 odbędzie się finał "Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii: 1970 – 1990". Jest to cykliczny, ogólnopolskim konkurs historyczny dla uczniów II klas licealnych i III technikum. Każdego roku bierze w nim udział kilka tysięcy uczniów z całej Polski, a jego zwycięzcy otrzymują m.in. promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!

Widowisko historyczne na ulicach Szczecina

Tegoroczne obchody rocznicy Grudnia 1970 zwieńczy wieloelementowe widowisko historyczne, którego początek zaplanowano na godzinę 21:00. Będzie to swoista ilustracja tamtych tragicznych wydarzeń. Około 40 artystów przedstawi sceny, które 50 lat temu rozgrywały się na ulicach naszego miasta. Inscenizację zakończy odczytanie nazwisk ofiar śmiertelnych zajść.

To wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku, na profilu Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany