Wyjątkowy mural na 50. rocznicę wydarzeń Grudnia 1970 w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-12-17 8:52

Na budynku administracyjnym Szczecińskiego Parku Technologicznego, czyli dawnej Stoczni Szczecińskiej, można podziwiać wyjątkowy mural. Dzieło powstało w związku z obchodzoną 17 grudnia 50. rocznicą wydarzeń Szczecińskiego Grudnia 1970.

Mural na 50. rocznicę wydarzeń Grudnia 1970 w Szczecinie

Ogromny mural nawiązujący do tragicznych wydarzeń sprzed pół wieku, powstał na zlecenie szczecińskiego oddziału IPN. Jego autorką jest Sabina Twardowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To już kolejny mural jej autorstwa w Szczecinie. W sierpniu zaprojektowała malowidło z okazji 40. rocznicy powstania "Solidarności". Można je podziwiać na szczytowej ścianie kamienicy u zbiegu al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Dunikowskiego.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

W grudniu 1970 w kilku miastach w Polsce, w tym również w Szczecinie rozpoczęły się protesty, spowodowane m.in. podwyżką cen żywności. 14 grudnia rozpoczął się strajk w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. 17 grudnia ulicami miasta przeszła ogromna manifestacja. Podpalono m.in. budynek KW PZPR przy pl. Żołnierza, doszło do krwawych starć z milicją. Padły strzały. W wyniku dramatycznych wydarzeń, w Szczecinie zginęło 16 osób, ponad sto zostało rannych.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!