Nowość w Szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania. Nowoczesny samochód sprawdzi czy zapłaciłeś za postój

i

Autor: NiOL Szczecin Nowość w Szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania. Nowoczesny samochód sprawdzi czy zapłaciłeś za postój

Nowość w Szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania. Nowoczesny samochód sprawdzi czy zapłaciłeś za postój

2022-06-06 8:30

Nie tylko kontrolerzy, ale również specjalny pojazd wyposażony w kamery będzie kontrolować opłaty za postój w szczecińskiej Strefie Płatnego parkowania. Rozwiązanie ma zwiększyć skuteczność nadzoru nad wnoszeniem opłat za parkowanie w mieście. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Warszawie.

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne ogłosiła przetarg na dostawę i montaż systemu mobilnej kontroli opłat w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie. Samochód wyposażony w kamery będzie miał za zadanie skanować numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i przekazywać je do bazy danych, gdzie znajdują się informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie, czyli z wniesioną opłatą albo wykupionym abonamentem czy ryczałtem.

System automatycznie weryfikuje, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. By nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa nałożona zostanie na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkomatu, kontrola jest wykonywana dwukrotnie w kilkuminutowym odstępie czasu.

Czytaj też: Do sklepu przez trawnik i po pasach prosto... w skarpę! "Wyboista" droga do IKEA w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Zawiadomienia o opłacie dodatkowej wypisywane przez pieszych kontrolerów nadal będą wkładane za wycieraczkę - mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL. - Natomiast w przypadku mobilnej kontroli właściciele pojazdów będą otrzymywać je pocztą.

Celem wprowadzenia kontroli mobilnej jest do zwiększenia skuteczności nadzoru nad wnoszeniem opłat za postój w SPP.

- Zaletą tego rozwiązania jest również to, że pozwala na gromadzenie danych na temat poziomu zajętości miejsc na poszczególnych ulicach SPP - dodaje rzecznik NiOL. - Samochody kontroli mobilnej jeżdżą już po ulicach Warszawy i Gdańska.

Przetarg obejmuje zakup oprzyrządowania do e-kontroli dla jednego pojazdu z opcją podwojenia zamówienia.

Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać oferty do 13 czerwca 2022 r. Czas na realizację zamówienia to maksymalnie 90 dni od dnia podpisania umowy.

Podobne rozwiązanie od ponad dwóch lat funkcjonuje w Warszawie, gdzie zakupiono już 9 takich pojazdów. Kilka miesięcy temu samochód kontrolujący opłaty w strefie płatnego parkowania pojawił się również w Gdańsku.

Czytaj też: Płatne parkowanie na Starym Mieście dłużej i przez cały tydzień. Szczecińscy radni zdecydowali

Sonda
Parkowanie w Szczecinie...
"Wyboista" droga do sklepu IKEA w Szczecinie. Klienci nie mają lekko
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany