Olgierd Geblewicz

i

Autor: Jakub Boruń Olgierd Geblewicz

Nowe zasady w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim. Praca zdalna tylko dla zaszczepionych

2021-11-19 14:34

Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego będą mogli znów pracować zdalnie. Takie zasady wprowadził marszałek Olgierd Geblewicz w związku z nasilającą się czwartą falą pandemii koronawirusa. Jest tylko jeden warunek. Z pracy zdalnej będą mogły skorzystać wyłącznie pracownicy, którzy zaszczepili się przeciw COVID-19.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego zdecydował, że urząd wraca do rozwiązań z czasu poprzednich fal pandemii i przywraca możliwość pracy zdalnej dla pracowników. Tym razem jednak zmianie uległy zasady pracy zdalnej. Będą mogli z niej skorzystać jedynie ci urzędnicy, którzy są zaszczepieni.

Zdaniem marszałka, takie działanie jest konieczne w sytuacji, gdy w obliczu rosnącej liczby zachorowań, w Polsce robi się obecnie niewiele, by przeciwdziałać pandemii.

– Niestety rząd skapitulował w walce z pandemią, w imię nieodpowiedzialnego przymilania się antyszczepionkowcom – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. - Nie wprowadza zachęt do szczepienia, nie chroni osób odpowiedzialnych, które się szczepią, nie daje narzędzi pracodawcom do organizacji pracy tak, by zakażenia i kwarantanny nie paraliżowały pracy firm i instytucji. Nie mamy wyjścia - musimy sami chronić odpowiedzialnych. Dlatego od poniedziałku wprowadzam rozwiązania dla zaszczepionych umożliwiając pogłębienie ochrony im i ich bliskim. Pandemia przybiera na sile i musimy działać natychmiast!

Czytaj też: Bankomat wyświetlił komunikat: "Zabierz swoje pieniądze". Obok przechodził Ukrainiec...

W maju 2021 roku Urząd Marszałkowski w Szczecinie, jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce, przeprowadził akcję szczepień dla swoich pracowników. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego latem przeprowadził także konkurs dla gmin, które najskuteczniej potrafiły wpłynąć na decyzje mieszkańców w tym zakresie, zwrócił się także do wszystkich sołtysów z prośbą o propagowanie szczepień.

Gdy w województwie zachodniopomorskim padł kolejny rekord 1299 nowych potwierdzonych zachorowań, marszałek podjął decyzję o zmodyfikowaniu zasad pracy zdalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

– Jako pracodawca, podjąłem decyzję o przywróceniu pracy zdalnej części Urzędu na najbliższe tygodnie. Pracę zdalną będą mogli wykonywać Ci pracownicy, którzy pomimo zaszczepienia obawiają się zarażenia siebie, a co za tym idzie swoich bliskich i chcą minimalizować to ryzyko. Szczepionki nie chronią w 100% i osoby niezaszczepione stanowią duże zagrożenie dla zaszczepionych. Mieliśmy kilka przypadków infekcji osób zaszczepionych w naszym Urzędzie. Zarazili się nie z własnej winy, pomimo należytej staranności – tłumaczy Olgierd Geblewicz. – Nasze rozwiązanie nie ma charakteru restrykcyjnego. Wynika z logiki - osoby, które bez wyraźnych przeciwskazań medycznych nie chcą się szczepić, nie traktują ryzyka zakażenia poważnie, zatem dla nich praca zdalna jest rozwiązaniem bezcelowym Liczę też na to, że takie rozwiązanie będzie stanowić dodatkową motywację dla niezaszczepionych, co w efekcie zwiększy bezpieczeństwo pracowników.

Czytaj też: Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marszałek podkreśla, że poinformowanie pracodawcy o fakcie zaszczepienia, bądź jego braku, jest w pełni dobrowolne. Regulować to będzie zarządzenie marszałka „W sprawie umożliwienia pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zwiększenia ochrony ich życia i zdrowia”. Zacznie ono obowiązywać od poniedziałku 22 listopada 2021 r.

Jednocześnie Olgierd Geblewicz nie wyklucza kolejnych udogodnień i docenienia odpowiedzialności w pracy dla zaszczepionych w urzędzie.

Czytaj też: Szczeciński radny chce treningów dla MORDUJĄCYCH kobiet. O co chodzi?!

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić restrykcje dla osób niezaszczepionych?
Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka!
Nasi Partnerzy polecają