Nowe Warpno, czyli malownicze miasteczko "na końcu świata", w którym można się zakochać! [ZDJĘCIA]

2020-06-12 11:47

Nowe Warpno jest ulubionym celem weekendowo-wakacyjnych wycieczek szczecinian. Celem – dosłownie, bo znajduje się na końcu drogi prowadzącej na północ od miasta. Dalej można poruszać się wyłącznie wpław przez Zalew Szczeciński. Dlatego często mówi się, że miasteczko leży na końcu świata. Zapraszamy na krótką wirtualną wycieczkę po tym naprawdę klimatycznym miejscu!

Miasto jest położone około 50 kilometrów na północ od Szczecina, na Półwyspie Nowowarpieńskim, który oddziela Jezioro Nowowarpieńskie od Zatoki Nowowarpieńskiej, będącej częścią Zalewu Szczecińskiego.

W centrum Nowego Warpna, na rynku znajduje się zabytkowy ratusz z XVII wieku o konstrukcji ryglowej. Otoczony jest stylowymi kamieniczkami, które nadają temu miejscu specyficznego klimatu. Na północnym krańcu miasta stoi XV-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP o gotyckiej architekturze i barokowym wyposażeniu.

Wokół miasta, wzdłuż brzegu znajduje się promenada z Aleją Żeglarzy, portem jachtowym, przystanią dla statków białej floty, plażą oraz wieżą widokową, z której roztacza się piękny widok na Zalew Szczeciński.

Ze względu na swoje charakterystyczne położenie, otaczającą przyrodę oraz zabytki, Nowe Warpno jest chętnie odwiedzane przez turystów. Można tutaj dotrzeć zarówno samochodem jak i rowerem, bezpieczną trasą prowadzącą w większości przez las. Nocleg można znaleźć w licznych ośrodkach wypoczynkowych oraz gospodarstwach agroturystycznych. Latem można wypocząć na plaży znajdującej się nad jeziorem. Jest to również świetne miejsce do podziwiania zachodów słońca, które są naprawdę wyjątkowe i spektakularne. W tym miasteczku można się zakochać!

Niedaleko centrum, w dzielnicy Karszno, znajduje się zabytkowy pałac oraz niewielki kościół św. Huberta. Nieco dalej znajduje się niewielka osada Podgrodzie, znana z działającej tutaj w latach 1952-1964 „Republiki Dziecięcej” – pierwszego w Polsce i czwartego na świecie mini-państewka zarządzanego wyłącznie przez młodzież.

Super Raport 10 VI (Goście: Emilewicz, Hermeliński, Markowski)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Nasi Partnerzy polecają