Basen Kaszubski

i

Autor: Google Earth

Niewybuch w szczecińskim porcie. Wojsko wkroczy do akcji

2021-04-06 12:39

Szczecińskie akweny skrywają niezliczone więc ilości niebezpiecznych pamiątek z czasów II wojny światowej. W środę planowana jest akcja wydobywania bomby lotniczej w szczecińskim porcie. Natomiast w czwartek odbędzie się neutralizacja niebezpiecznego ładunku.

W środę, 7 kwietnia o godz. 12:00 rozpocznie się operacja wydobywania niewybuchu z dna Basenu Kaszubskiego przy nabrzeżu Chorzowskim. Działania związane z podjęciem, holowaniem i neutralizacją niewybuchu prowadzić będzie Grupa Płetwonurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia.

Po podniesieniu z dna przy pomocy pontonów wydobywczych, niewybuch zostanie przeholowany na Przekop Mieleński w rejon neutralizacji. W czwartek, 8 kwietnia, od godz. 6:00 rozpoczną się przygotowania do neutralizacji niewybuchu na Przekopie Mieleńskim. Akcja koordynowana jest przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a rejony niebezpieczne na lądzie zabezpieczane będą przez patrole policji i służbę ochrony portu. Na akwenach działania zabezpieczają jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, WOPR Szczecin.

Zobacz też: Pomnik w centrum Szczecina odsłonił swoje nieznane oblicze. Bujne krzewy skrywały tajemnicę sprzed lat [ZDJĘCIA]

Urząd Morski w Szczecinie wyda stosowne komunikaty dotyczące zamknięcia odcinków torów wodnych oraz informacje o strefach bezpieczeństwa, które przedstawiają się następująco:

  • teren w promieniu do 250 m – zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt transportowany w toni wodnej)
  • teren w promieniu 720 m – zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt neutralizowany w toni wodnej)
  • wody w promieniu do 500 m – strefa niebezpieczna dla jednostek pływających zabezpieczających neutralizację bomby (Policja, UMS)
  • wody w promieniu do 2000 m – strefa niebezpieczna dla osób prowadzących prace podwodne
  • wody w promieniu do 6000 m – zakaz kąpieli.

Nie przewiduje się utrudnień dla mieszkańców na lądzie – strefa bezpieczeństwa obejmuje teren Zespołu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście i nie zamieszkały teren między akwenami.

Zobacz też: Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

Legendarne "Małe ZOO" znika z mapy Szczecina
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany