Niespodziewany zwrot akcji na wyspie Uznam. Niemcy wycofują się z wyższej opłaty dla turystów?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Niespodziewany zwrot akcji na wyspie Uznam. Niemcy wycofują się z wyższej opłaty dla turystów?

Ile zapłacimy za "niemieckie powietrze"?

Niespodziewany zwrot akcji na wyspie Uznam. Niemcy wycofują się z wyższej opłaty dla turystów?

2023-03-10 10:50

Planowana od 1 kwietnia podwyżka opłaty klimatycznej na niemieckiej części wyspy Uznam wywołała wiele emocji, zwłaszcza wśród mieszkańców Świnoujścia, którzy często odwiedzają położone nieopodal kurorty. Według ostatnich doniesień, wiele wskazuje na to, że do podniesienia cen za "oddychanie niemieckim powietrzem" nie dojdzie.

Opłata klimatyczna dla jednodniowych turystów na niemieckiej części wyspy Uznam, czyli w tzw. "Kąpieliskach cesarskich" obowiązuje od lat i wynosi 2,70 euro w sezonie letnim. Ostatnie plany wprowadzenia podwyżki o 1,20 euro wywołały spore oburzenie. Pojawił się nawet pomysł, by w odwecie za "oddychanie niemieckim powietrzem", podobną opłatę wprowadzić w Świnoujściu. Pomysł jednak nie spotkał się z poparciem, zwłaszcza że jego realizacja wymagałaby zmian w polskim ustawodawstwie. Zdaniem części samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej, lepszym rozwiązaniem byłoby poluzowanie przepisów po stronie niemieckiej i zwolnienie z opłaty wszystkich mieszkańców wyspy Uznam.

Nowa opłata w wysokości 3,90 euro w sezonie letnim, miała zostać wprowadzona od 1 kwietnia i poza "oddychaniem niemieckim powietrzem" miała również umożliwiać korzystanie z lokalnych środków transportu, w tym pociągów UBB kursujących ze Świnoujścia do niemieckich kurortów. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", po polsko-niemieckim spotkaniu samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej, strona niemiecka zawiesiła wprowadzenie podwyżki kurtaxe, co oznacza, że - przynajmniej na razie - ceny pozostaną na tym samym poziomie, czyli 2,70 euro w sezonie letnim i 2,10 euro poza sezonem. Opłata klimatyczna jest obowiązkowa. Za pieniądze uzyskane z jej pobierania, niemieckie uzdrowiska m.in. utrzymują w czystości plażę i promenadę.

W Świnoujściu opłata klimatyczna również jest pobierana. Wynosi ona 5,40 zł dziennie i dotyczy pobytu, który trwa dłużej niż dobę. Podatek od powietrza doliczany jest do należności za nocleg.

Jak uiścić opłatę uzdrowiskową na niemieckiej części wyspy Uznam?

Opłatę można uiścić w automatach ustawionych przy szlakach spacerowych i wejściach na plażę (Kurkarten-Automat). Wyglądają one jak zwykłe parkomaty i oznaczone są literą "K". Płatności można dokonać gotówką lub kartą. Wydrukowany bilet należy mieć przy sobie i okazać go kontrolerom, którzy zatrzymują ludzi i sprawdzają czy został zakupiony, a w przypadku jego braku mogą nam go sprzedać.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany