Opłata klimatyczna na niemieckiej części wyspy Uznam

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Opłata klimatyczna na niemieckiej części wyspy Uznam

Tam też dotarła drożyzna!

Wycieczka ze Świnoujścia do Niemiec będzie jeszcze droższa! Nadchodzi podwyżka obowiązkowej opłaty

2023-02-10 12:24

Dla wielu turystów odwiedzających Świnoujście wciąż jest sporym zaskoczeniem, gdy podczas spaceru na niemiecką stronę wyspy Uznam trzeba uiścić opłatę klimatyczną. Teraz zaskoczenie będzie jeszcze większe, gdyż Niemcy wprowadzają dużą podwyżkę "podatku od powietrza".

Opłata za "oddychanie niemieckim powietrzem"

Turyści odwiedzający Świnoujście, chętnie wybierają się na spacery na niemiecką część wyspy Uznam, gdzie znajdują się piękne kurortyjak Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin. Latem na plażach można odpocząć od dużego zgiełku i wszechobecnego "parawaningu", a miłośnicy nagiego opalania mogą bez skrępowania pozbyć się ubrań i cieszyć się słońcem na plaży naturystów. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

Nawet kilka minut spędzone po drugiej stronie granicy i "łyknięcie" niemieckiego powietrza niestety kosztuje. W sezonie letnim "podatek od powietrza" w niemieckich uzdrowiskach należących do tzw. "Kąpielisk cesarskich", czyli Ahbeck, Heringsdorf i Bansin wynosi obecnie 2,70 euro od osoby dorosłej. Poza sezonem jest to 2,10 euro. Za pieniądze uzyskane z jej pobierania, niemieckie uzdrowiska m.in. utrzymują w czystości plażę i promenadę.

Będzie dużo drożej!

Niestety od 1 kwietnia opłata uzdrowiskowa znacznie wzrośnie i będzie droższa o 1,20 euro. Oznacza to, że w sezonie letnim, nawet za krótki spacer po niemieckiej części wyspy Uznam będzie trzeba zapłacić 3,90 euro. Jest jednak dobra wiadomość. W ramach opłaty można nie tylko oddychać niemieckim powietrzem, ale też np. korzystać bezpłatnie z transportu publicznego, czyli np. pociągu UBB, który kursuje między Świnoujściem i niemieckimi kurortami na wyspie Uznam.

Jak uiścić opłatę uzdrowiskową?

Opłatę można uiścić w automatach ustawionych przy szlakach spacerowych i wejściach na plażę (Kurkarten-Automat). Wyglądają one jak zwykłe parkomaty i oznaczone są literą "K". Płatności można dokonać gotówką lub kartą. Wydrukowany bilet należy mieć przy sobie i okazać go kontrolerom, którzy zatrzymują ludzi i sprawdzają czy został zakupiony, a w przypadku jego braku mogą nam go sprzedać.

Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?