
Szpital Wojskowy w Szczecinie z nową jakością. Rusza modernizacja za 68 mln zł
Umowa z wykonawcą, firmą Erbud, została podpisana w poniedziałek, 7 lipca, co oznacza, że prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Inwestycja obejmuje centralną część głównego budynku szpitala i ma na celu stworzenie nowoczesnych bloków operacyjnych, centralnej sterylizatorni oraz zakładu diagnostyki obrazowej.
- Umowa obejmuje wykonanie prac budowlanych i wyposażeniowych związanych z blokami operacyjnymi, szeroko rozumianymi, bo w tym budynku mieści się centralna sterylizatornia i inne funkcjonalności szpitala – wyjaśnił komendant szpitala, płk Krzysztof Jurkowski. Dodał, że remont obejmie „praktycznie jedną czwartą” powierzchni szpitala.
Nowoczesne bloki operacyjne i diagnostyka obrazowa
W ramach modernizacji, na drugim i trzecim piętrze budynku A powstaną sale operacyjne, w których na stałe zostanie zainstalowany robot da Vinci, zakupiony przez szpital pod koniec 2024 roku. Na parterze z kolei znajdzie się nowoczesny zakład diagnostyki obrazowej. „Przenosimy diagnostykę z piwnicy, żeby było wygodniej pacjentom” – podkreślił płk Jurkowski.
Remont obejmie również centralną sterylizatornię oraz pracownię kardiometrii. Prace budowlane wpłyną na funkcjonowanie szpitala, jednak komendant zapewnia, że liczba przyjmowanych pacjentów nie zostanie zmniejszona. Zaapelował jednocześnie o ograniczenie liczby odwiedzających w czasie trwania remontu.
Fundusze z KPO i dotacja z ministerstwa
Inwestycja jest możliwa dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy (około 53 mln zł) oraz dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej (14 mln 100 tys. zł). Szpital przeznaczył również 900 tys. zł ze środków własnych. Płk Jurkowski podziękował zachodniopomorskim politykom, w tym posłowi PSL Jarosławowi Rzepie oraz podsekretarzowi stanu w MON Stanisławowi Wziątkowi, za wsparcie w pozyskaniu środków.
Jarosław Rzepa podkreślił, że „sytuacja związana z obronnością i bezpieczeństwem” sprzyja takim inwestycjom, jak ta w szczecińskim szpitalu wojskowym. Zaznaczył również, że terminarz prac jest napięty, ponieważ do sierpnia przyszłego roku muszą zostać rozliczone prace realizowane z KPO.
Kolejne etapy modernizacji
Komendant Jurkowski podkreślił, że rozpoczynający się remont jest wejściem do środka szpitala, ponieważ wcześniej modernizacje koncentrowały się głównie na zewnątrz budynku. Obejmowały one m.in. dachy, elewacje, okna, ściany piwniczne oraz podziemne instalacje. Zmodernizowano również kuchnię, aptekę szpitalną oraz tlenownię, a także odrestaurowano bramę główną szpitala.
Wcześniej, za niemal 50 mln zł, wyremontowano przyszpitalną Przychodnię Specjalistyczną przy Jasnych Błoniach. Głównym wykonawcą tych prac, zakończonych w styczniu 2025 r., była również firma Erbud.
Historia i działalność szpitala
Szpital przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie działa od 1945 roku. Rocznie placówka notuje około 8 tysięcy hospitalizacji, a przychodnia specjalistyczna obsługuje około 64 tysiące pacjentów. Większość z nich to osoby cywilne, korzystające ze świadczeń w ramach NFZ.