Krzywy Las pod Gryfinem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Krzywy Las pod Gryfinem

Niecodzienny eksperyment pod Gryfinem. Chcą wyhodować nowy "krzywy las"

2021-02-23 8:18

"Krzywy las" w okolicach Gryfina to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Niestety charakterystyczne zakrzywione sosny zaczynają się starzeć i już wkrótce mogą zginąć śmiercią naturalną. Leśnicy z Gryfina chcą ocalić "krzywy las" i wyhodować nowe drzewa o nietypowym kształcie. Czy ten eksperyment się powiedzie?

Na razie z istniejących drzew udało się zerwać szyszki, z których zostaną pobrane nasiona. Trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie, zanim szyszki się otworzą, a nasiona zostaną porwane przez wiatr. Z pozyskanych nasion leśnicy wyhodują sadzonki i sprawdzą czy również będą zakrzywione. Jednocześnie będą też próbowali sztucznie zakrzywić sadzonki na wzór starych sosen. Czy ten eksperyment ma szansę powodzenia? Przekonamy się dopiero za kilka lat.

Zobacz też: Czy to już WIOSNA? Pierwsze krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzywy las - jedyny taki w Polsce

W okolicach Nowego Czarnowa pod Gryfinem, na powierzchni około 0,3 ha rośnie około 100 zdeformowanych sosen, których wiek szacuje się na około 90 lat. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.

Dlaczego drzewa rosną krzywo? Na ten temat krążą różne legendy. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, młode drzewka zostały uszkodzone przez czołgi. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Młode drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, sań beczek lub elementów łodzi.

W 2006 roku las pod Gryfinem został oficjalnie uznany za pomnik przyrody.

Pierwsze krokusy na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wkrótce będą ich tysiące!