Nie żyje prof. Edward Włodarczyk. Były rektor Uniwersytetu Szczecińskiego miał 74 lata

i

Autor: Uniwersytet Szczeciński/FB, ivoxis/cc0/pixabay Prof. Edward Włodarczyk był rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 2012-20.

Nie żyje prof. Edward Włodarczyk. Były rektor Uniwersytetu Szczecińskiego miał 74 lata

2021-04-07 19:44

Nie żyje prof. Edward Włodarczyk. O śmierci wybitnego historyka poinformował Uniwersytet Szczeciński, uczelnia której prof. Włodarczyk był rektorem w latach 2012-20. W 1999 roku naukowiec otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk humanistycznych - Straciliśmy wysoko cenionego Naukowca, doskonałego Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas - czytamy na profilu FB Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nie żyje prof. Edward Włodarczyk

Uniwersytet Szczeciński poinformował o śmierci prof. Edwarda Włodarczyka, rektora tej uczelni w latach 2012-20. Prof. Włodarczyk urodził się 5 października 1946 w Gilowie, studia ukończył na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To na tej uczelni uzyskał stopnie naukowe: doktora oraz doktora habilitowanego. W 1999 roku odebrał z rąk prezydenta RP tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Zawodowo był związany ze Szczecinem od 1969 roku, gdy objął funkcję asystenta w Pracowni Historii Pomorza Zachodniego Instytutu Historii PAN. Wszedł w skład Zakładu Historii Pomorza, który powołał Gerard Labuda. W 1989 Edward Włodarczyk objął stanowisko kierownika szczecińskiej pracowni IH PAN. W 1992 przeszedł do pracy w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI–XVIII wieku na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 1996 do 2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego tej uczelni.

PRZECZYTAJ: Koronawirus. Zachodniopomorskie przyjmie pacjentów z innego województwa? JASNA deklaracja wojewody

Następnie został dyrektorem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych i prorektorem US ds. kształcenia. W 2012 został wybrany na czteroletnią kadencję na stanowisko rektora tego uniwersytetu, zastępując Waldemara Tarczyńskiego. W 2016 uzyskał reelekcję na drugą czteroletnią kadencję. Publikował w czasopismach historycznych, tj. „Zapiski Historyczne”, „Dzieje Najnowsze” czy „Kwartalnik Historyczny”, a także w związanych z regionem („Kronika Szczecina”, „Szczecińskie Studia Historyczne”). Został redaktorem wydawanego przez Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk rocznika „Studia Maritima”. Specjalizuje się w zagadnieniach historii gospodarczej i społecznej wieków XIX i XX, a także w historii Pomorza i Prus. Objął funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Straciliśmy wysoko cenionego Naukowca, doskonałego Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas - pożegnali zmarłego profesora członkowie społeczności akademickiego Uniwersytetu Szczecińskiego.

ZOBACZ: Zachodniopomorskie: Rozpoczął się "sezon" na wypalanie traw. Leśnicy apelują o rozsądek

Śmiertelny wypadek w kopalni Rudna. Nie żyje górnik