Nie tylko zabawa, ale też nauka. Co znajdzie się w Edukatorium szczecińskiej Fabryki Wody? Rusza produkcja wystawy

2022-01-13 13:27
Edukatorium w Fabryce Wody
Autor: Fabryka Wody Edukatorium w Fabryce Wody

Szczeciński aquapark, powstający przy ul. 1 Maja, ma pełnić nie tylko funkcję rekreacyjną, ale także edukacyjną. Jedną z atrakcji Fabryki Wody ma być Edukatorium, czyli specjalna strefa, w której będzie można zgłębić tajemnice wody

Zakończył się pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem wystawy edukacyjnej Fabryki Wody. Gotowa jest dokumentacja projektowa, teraz nadszedł czas na produkcję i montaż eksponatów. Wykonawca przejął już przestrzeń obiektu, w której powstanie Edukatorium.

- Coraz bardziej zbliżamy się do momentu, w którym przestrzeń Edukatorium Fabryki Wody wypełni się elementami pozwalającymi poznać otaczający nas świat - mówi Piotr Zieliński, rzecznik Fabryki Wody. - Wystawy, eksponaty i różnego rodzaju urządzenia, których tematem przewodnim będzie woda, już wkrótce przybiorą swój docelowy kształt i zaczną pojawiać się w przestrzeni obiektu. Przed wykonawcą prac teraz ważne zadanie. Po opracowaniu dokumentacji projektowej, przyszła pora na produkcję wystawy i jej montaż oraz wykończenie przestrzeni centrum edukacyjnego.

Czytaj też: Arek Kocik zniknie z "Królowych Życia" po publikacjach Jana Śpiewaka. "Podejmę kroki prawne"

O Edukatorium

Tematem przewodnim wystawy ma być woda, jej znaczenie, rola, występowanie a także wpływ na nasze życie i cywilizację. Centrum Edukacyjne podzielone będzie na 6 poziomów, z których każdy poświęcony będzie innej tematyce. Każdy poziom – blok tematyczny będzie posiadać swojego „patrona” w postaci danej nauki, uzupełniony o wystawy z pozostałych dziedzin nauki:

  • Kosmos – blok, w którym poruszone zostaną tematy związane z wodą we wszechświecie, uwarunkowaniami kosmicznymi umożliwiającymi powstanie życia na Ziemi oraz eksploracją kosmosu. Patron – fizyka/matematyka.
  • Klimat – blok, w którym tematyka wody ma mieć aspekt związany z szeroko rozumianymi zjawiskami klimatycznymi oraz ich wpływem na życie na Ziemi. Patron – Geografia.
  • Ocean – blok nawiązujący do wody, która zajmuje większość powierzchni Ziemi. Przedstawiona jest ona w aspekcie życia, rozwoju, oraz zagrożeń związanych z wszechoceanem. Patron – Biologia.
  • Człowiek – blok przedstawiający aspekt wody w życiu i rozwoju organizmu człowieka. Patron – Chemia.
  • Cywilizacja Wody – blok ukazujący powstawanie i rozwój cywilizacji wokół rzek, a także wykorzystanie energii i możliwości jakie daje woda w codziennym życiu. Patron- Humanizm.
  • Hydroinżynieria – blok dotyczący wynalazków powstałych w oparciu o wodę, które zmieniły bieg historii. Patron – Historia.

Koszt przygotowania wystawy to ponad 25 mln zł.

Czytaj też: Szczecinianie na celowniku oszustów. W ciągu jednej doby stracili duże pieniądze

Edukatorium w Fabryce Wody
Autor: Fabryka Wody Edukatorium w Fabryce Wody

O Fabryce Wody

Fabryka Wody to nowoczesny i wielofunkcyjny park wodny z funkcjami sportowymi, rekreacyjnymi oraz elementami edukacyjnymi. Szczeciński Aquapark składać się będzie z: hali basenowej z basenami rekreacyjnymi i zjeżdżalniami; strefy basenu sportowego; strefy wellness i jednego z największych w kraju saunariów. W części zewnętrznej znajdą się baseny rekreacyjne oraz plaża. Dodatkowo przewidziane zostały strefa sportowa oraz rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, ścianką wspinaczkową, siłownią czy kortami do squasha. Inwestycja obejmuje również realizację lodowiska sezonowego naprzemienne ze sceną amfiteatru oraz torem lodowym. Jedną z cech charakterystycznych szczecińskiego Aquaparku jest Edukatorium. Znajdą się w nim przestrzenie ekspozycyjne oraz laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty naukowe związane z wodą.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać więcej basenów pływackich?
Rozebrali się i wskoczyli do lodowatej wody. Tak świętują szczecińskie morsy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE