Jodła olbrzymia w Glinnej

i

Autor: Lidia Kmiecińska / RDLP w Szczecinie

Największa jodła w Polsce zagrożona? Gigantyczne drzewo przechodzi badania

2020-12-21 12:04

Ma ponad 140 lat i jest największym okazem w Polsce. W ostatnim czasie jej stan budzi sporo obaw wśród leśników. Czy jodła olbrzymia w Glinnej jest zagrożona?

Kondycja zdrowotna drzewa, rosnącego na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej budzi zaniepokojenie. Stąd decyzja o przeprowadzeniu specjalistycznych badań, które mają na celu ocenę stanu wiekowego drzewa.

- Od kilku lat obserwujemy symptomy świadczące o postępujących chorobach i zaniku wigoru – mówi Lidia Kmiecińskaz Nadleśnictwa Gryfino. - Nadszedł zatem czas, aby nasza ponad 140 letnia podopieczna przeszła gruntowne i specjalistyczne badania. Ich celem jest przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy drzewo nie stanowi zagrożenia dla gości odwiedzających licznie ogród oraz czy na schorzenia, na które cierpi „będzie można wypisać receptę” – dodaje.

Zobacz też: "Gwiazda Betlejemska" rozbłyśnie na niebie na święta! Po raz pierwszy od 800 lat!

Aby "karta zdrowia" drzewa mogła zostać wzbogacona o istotną wiedzę, należało wykonać analizy stanu zdrowotności systemu korzeniowego oraz stopnia zaawansowania zgnilizny toczącej pień. Za pomocą czułej aparatury wykonano ocenę faktycznych obciążeń wiatrem, jakie są wywierane na pień i system korzeniowy drzewa oraz badanie pnia na wybranych wysokościach przy użyciu m.in. tomografu komputerowego. Tomograf pozwala na przeprowadzenie bezinwazyjnych badań stanu zdrowotnego drzew pod kątem występowania ubytków, zgnilizn oraz pęknięć wewnętrznych. Zebrane wyniki posłużą do opracowania dalszych wytycznych postępowania z chorującym drzewem.

Nadleśnictwo oczekuje obecnie na ostateczny wynik konsultacji ekspertyzy.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Wiśnia japońska na Jasnych Błoniach zakwitła na same święta!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany